Polish Heritage Day w Bath 6 maja 2017

„Projekt jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej”

Polish Heritage Day in Bath/ Dzień Polski w Bath 6 maja –  to dla Polonii w Bath dzień świętowania . W tym roku była to 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jednocześnie świętowaliśmy Dzień Polonii i Polaków za granicą połączony z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, oraz rocznicę powstania naszej Szkoły.

Za odprawienie Mszy Świętej dziękuję Proboszczowi Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Trowbridge, Księdzu Zbigniewowi Zybale.

Serdecznie dziękuję za udział w uroczystościach tegorocznym gościom honorowym Zastępcy Burmistrza, Radnej June Player, Radnemu Willowi Sandry oraz Radnemu Shaunowi Stephenson-McGall.

Pięknie udekorowana scena, biel i czerwień – to motywy przewodnie dekoracji Akademii.

Tegoroczną Akademię przygotowała pani Agata Paliwoda, a rozpoczął ją występ przedszkolaków mlodszych (3latki), które zaśpiewały z pokazywaniem “Krasnoludki” przy akompaniamencie gitarowym pani Barbary Chmiel-Kamińskiej,  następnie ”Krakowiak” w wykonaniu uczniów klas przedszkolnej starszej (4-5latki) i zerówki pod kierunkiem pani Sylwii Buchan i pani Eweliny Czerwonki. Po nim zaś, młodzież szkolna odczytała wiersze dotyczące Konstytucji 3go Maja. Klasa II zaśpiewała piosenkę “Witaj Majowa Jutrzenko”. Natasza wykonała na skrzypcach dwa utwory, zagrała na pianinie sama oraz w duecie z panią Agnieszką w koncercie na cztery ręce.

Hania przedstawiła zebranym interpretację wiersza “Samochwała” oraz zatańczyła Annen Polke Johanna Straussa.

Kolejny punkt, to występ  Dziecięcego Klubu Piosenki z Bath, podczas którego dzieci zaśpiewały trzy piosenki, miedzy innymi ”Jesteśmy Polką i Polakiem”.

Zespól Piesni i Tańca ‘’Kujawy’’ z Trowbridge zaśpiewał dla uczestników i zatanczył kilka tańców polskich.

Potem na scenie wysłuchaliśmy występu Michała i Nikoli, uczniów szkoły fortpianu pana Piotra Krajewskiego.

Po nich na scenie  mogliśmy wysłuchać występu Chóru Polskiego w Bath, pod kierunkiem pani Agnieszki Dudy, który zaśpiewał cztery utwory folkowe: W moim ogródecku, To i hola, Polskie Kwiaty oraz Lipka. Chór skorzystał z oryginalnych podkładów udostępnionych przez zespół “Rokiczanka” z Rokitna koło Lubartowa.

Następnie wystąpiła Szkoła Taekwondo-Do “White Eagle” pod kierunkiem trenera Grzegorza Siembidy.

I tak doiegła końca część oficjalna szczególnej uroczystaości gdzie polskie święto narodowe – 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja razem uczcili mali, młodzież i dorośli .

Po występach można było zjeść kiełbaskę, burgera czy kaszankę z grilla, były też pyszne ryby wędzone, chleb ze smalcem, pierogi, bigos oraz wyśmienite ciasta, natomiast pyszną i aromatyczną kawę serwował Coffee-Bike.

Przez cały czas grał dla nas DJ Sax, usłyszeliśmy wiele przebojów w jego wykonaniu.

Byli z nami: organizacja S.A.R.I. z Bristolu, Policja,  Straż Pożarna, Owl Financial oraz Five Star Mortgages.

Można było skorzystać z maseczki na ręce, którą oferowała firma TianDe, zakupić coś z pięknej biżuterii ze srebra od Hush Hush Jewellery czy biżuterii ręcznie robionej od Angelika M Handmade.

Była z nami Piekarnia “Sweet Corner” z Bristolu z pysznym pieczywem, ciastami i lodami.

Swoje stoisko miał także Sklep “Smak Polski” z Bath, gdzie mozna było nabyć wiele polskich produktów.

Był z nami Squadron 303 Team ze swoimi gokartami, który zaprezentował uczestnikom, jak szybkie potrafią być te małe, niewinnie wyglądające pojazdy.

Całe wydarzenie zoatało uwiecznione na zdjęciach przez Beata Cosgrove Photography, pana Wojciecha Nowaka z Informacje24.co.uk, oraz krótkim filmie, który można obejrzeć TUTAJ.

Dziękuję za udział: zespołowi Kujawy, Chórowi Polskiemu, Klubowi Piosenki, Szkole Fortepianu, Szkole Taekwon-do, organizacji S.A.R.I., Hush Hush Jewellery, Piekarni Sweet Corner, Sklepowi Smak Polski, Squadronowi 303 Team, Angelika M Handmade, Angelika M Avon, Planet Play. Dziękuję uczniom i nauczycielom oraz wszystkim tak licznie przybyłym na tegoroczny Polish Heritage Day w Bath gosciom.

Dziękuję panu Piotrowi Rubikowi, Zespołowi Rokiczanka i Zespołowi Perfect za ofiarowanie płyt na loterię. Dziękuję Beata Cosgrove Photography, Five Star Mortgages, White Eagle TKD oraz Angelika M Handmade za ofiarowanie wouczerów na loterię. Dziękuję Strings Attached za ofiarowanie ręcznie robionego dywanu i sklepowi Smak Polski za kosz słodyczy na loterię.

Pragnę także, podziękować bardzo serdecznie wszystkim, którzy pomogli przy organizacji naszych stoisk: Darrenowi Buchan, Tomaszowi Depa, Łukaszowi Krzysztofińskiemu, Adamowi Więczkowskiemu, Jolancie Szybalskiej, Renacie Więczkowskiej, Katarzynie Małeckiej, Dorocie Bacia, Annie Gruszczyńskiej, Celestynie Olszowy, Żanecie Głowacz, Agnieszce Kidackiej, Dominice Elzanowskiej, Magdalenie Skarpetowskiej, Janowi Malawskiemu, Klaudii Cisowskiej,  Ali’emu Erturan, oraz wszystkim, których nie wymieniłam z nazwiska.

Mam nadzieję, że spotkamy się w roku przyszłym na następnej akademii z okazji Polish Heritage Day, na którą już dzisiaj serdecznie zapraszam.

Iwona Erturan

Dyrektor Szk