Rok szkolny 2018/2019 w klasie III

Wychowawca klasy: Agata Janecka

9.03.2019

Na ostatnich zajęciach   głównym zagadnieniem, jakiemu poświeciliśmy nasz dzień, był patron naszej szkoły – Fryderyk Chopin. W temat zajęć wprowadziło nas opowiadanie z podręcznika pt Pierwszy koncert na stronie 131. Następnie wspólnie obejrzeliśmy krótki film o Fryderyku, który nieco bardziej przybliżył nam Jego postać. Odczytaliśmy także wiersz W. Chotomskiej W Żelazowej Woli. W drugiej części dnia poznaliśmy kolejną część mowy – przymiotnik. Dowiedzieliśmy się na jakie pytania odpowiada, oraz że opisuje cechy wszystkich rzeczowników. Wykonaliśmy ćwiczenia 1-2 na stronie 78-80 oraz 3-5 strona 81-82. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali przepiękne portrety przedstawiające Fryderyka Chopina, a w tym samym czasie mieliśmy okazję wysłuchać najpiękniejsze utwory stworzone przez naszego patrona.

Praca domowa – ćwiczenie 2a strona 79 oraz 6-8 strona 82.

Praca domowa dla chętnych – Wyszukam dodatkowe informacje o Fryderyku Chopinie i napiszę o Nim krótkie wypracowanie.

2.03.2019

Na ostatnich zajęciach  omawialiśmy różne formy rzeczownika. Wyjaśnialiśmy sobie, że rzeczowniki w języku polskim, zmieniają formę, jeśli inaczej o nie zapytamy. Wykonaliśmy ćwiczenie 1 na stronie 69,  2-3 na stronie 70-71 raz 5 na stornie 72.  Powtórzyliśmy sobie również  wszystkie zasady związane z rzeczownikiem ( na jakie pytanie odpowiada, jakie ma rodzaje oraz formy )

Na zakończenie zajęć uczniowie czytali indywidualnie teksty z elementarza M . Falskiego.

Praca domowa : cwiczenie 4 strona 71 ,oraz 6-8 strona 72-73

9. 02.2019

Na ostatnich zajęciach uczniowie poznali rodzaje rzeczowników ( męski, żeński i nijaki). Zostały wykonane ćwiczenia 1-3 strona 64-65, ćwiczenie 4-6 strona 66 , oraz 10 na stronie 68.

W tym dniu odwiedził nas wyjątkowy gość , który przeprowadził warsztaty Bollywood na temat Indii, instrumentów muzycznych , oraz przede o wszystkim technikach  oraz pochodzeniu tańca indyjskiego.

Praca domowa ćwiczenie 7-9 na stronie 67, oraz przygotowanie do dyktanda z zajęć poprzednich ( podręcznik strona 121.

cof

26.01.2019

Na ostatnich zajęciach naszym głównym tematem był rzeczownik. Uczniowie poznali znaczenie nazwy oraz przykłady rzeczownika a także na jakie pytanie odpowiada . Wyjaśniliśmy także na czym polega liczba pojedyncza oraz mnoga. Uczniowie wykonali ćwiczenia 1 na stronie 61 oraz 2-3 strona 62-63. Odczytaliśmy także opowiadanie z podręcznika pt Bez tyułu, na podstawie której przypomnieliśmy sobie jak bardzo ważne jest dokarmianie zwierząt oraz ptaków w czasie zimy. Na zakończenie zajęć graliśmy w kalambury. Wszystkie nasze hasła były związane z tematyka zimowa.

Praca domowa – karta pracy w zeszytach ( kategorie rzeczowników).

Przygotowanie do dyktanda na 9.02.2019

Jaskółka to ptaszek, który odlatuje do ciepłych krajów. Wróbel , ptak o szarych piórkach, pozostaje z nami na zimę. Zostają także inne ptaki, na przykład sikorka z żółtym brzuszkiem.

19.01.2019

Z okazji Dnia Babci i Dziadka na zajęciach  rozmawialiśmy jak bardzo ważną rolę w naszym życiu pełnią nasi dziadkowie.  Powiedzieliśmy sobie, za co tak bardzo kochamy naszych dziadków i babcie, a także tworzyliśmy  ich krótkie charakteryzacje.  Czytaliśmy wiersz pt Dzień Babci i Dziadka w Polsce oraz odczytaliśmy opowiadanie pt.  Kto szedł do Babuni Zimy po nowe ubranie. Wykonaliśmy ćwiczenia z podręcznika 1-2  na stronie 116 .

Na zakończenie zajęć uczniowie stworzyli kartki dla swoich Babć i Dziadków.

12.01.2019

Główny temat jakim zajęliśmy się na  ostatnich zajęciach to Nowy Rok.  Rozmawialiśmy  o naszych noworocznych postanowieniach oraz przyjrzeliśmy się bliżej  co tak naprawdę oznacza Nowy Rok. Odczytaliśmy w podręcznikach opowiadanie pt Król Rok i jego 12 synów, tym samym poznaliśmy polskie nazwy miesięcy , ich kolejność oraz czym dany miesiąc się charakteryzuje. Przypomnieliśmy także sobie wszystkie pory roku, a także ich kolejność występowania. W części gramatycznej ćwiczyliśmy za pomocą jakich słów możemy łączyć zdania. Wykonaliśmy ćwiczenia 1-2 strona 54 oraz ćwiczenia powtórkowe 1-8 na stronie 56-58

Praca domowa – Nauczę się wymowy oraz pisowni polskich miesięcy.

08.12.2018

Dzień rozpoczęliśmy od przeczytania czytanki pt  Czyż nasza nie jest najpiękniejsza na stronie 83.  Rozmawialiśmy na temat tego jak kiedyś wyglądały choinki oraz skąd wziął się zwyczaj strojenia drzewka świątecznego .

W tym dniu naszą szkolę, w ramach prezentu świątecznego, odwiedził znany nam już Teatrzyk Włóczykij, który tym razem zaprezentował nam przedstawienie pt  Przygody jeża spod miasta Zgierza. Uczestniczyliśmy także w warsztatach, które przeprowadziła dla nas Pani Ewa, która odgrywała główną rolę w przedstawieniu.

Na zakończenie zajęć  uczniowie wykonali kartki świąteczne .

01.12.2018

W minionym tygodniu  naszym głównym zagadnieniem  była zbliżająca się zima oraz postać Świętego Mikołaja .  W temat dnia wprowadziło nas opowiadanie pt Pierwszy śnieg na stronie 69,  na jego podstawie omówiliśmy jakie są pierwsze zwiastuny zimy, co się  zmienia w przyrodzie oraz jak powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować.  Z racji, że tego dnia odwiedzał nas Święty Mikołaj spróbowaliśmy scharakteryzować Jego cechy zewnętrzne oraz wewnętrzne. Odczytaliśmy także tekst z podręcznika pt Ten Radosny wieczór oraz 6 Grudnia Mikołajki na stronie 69. Po prezentowym szale wzięliśmy się jeszcze do pracy i wykonaliśmy ćwiczenia w rozwijaniu zdań na stronie 51. Na zakończenie zajęć zagraliśmy w kalambury o tematyce świątecznej .

24.11.2018

Głównym zagadnieniem naszych ostatnich zajęć były zawody, a w temat dnia wprowadziła  nas czytanka pt Kiedy ja wreszcie będę dorosły?

Rozmawialiśmy o zawodach, które zostały wymienione w tekście oraz o tym kim My chcielibyśmy zostać w przyszłości.  W zeszytach każdy z uczniów miał za zadnie napisać w kilku zdaniach o tym jaki zawód chciałby wykonywać kiedy zostanie dorosłym i dlaczego. Odczytaliśmy także wiersz A jak będę dorosła oraz Będę lotnikiem.

W drugiej części dnia  przypomnieliśmy sobie czym są znaki przestankowe, które poznaliśmy tydzień temu, po czym przeszliśmy do omawiania rodzajów zdań ( oznajmujące , pytające, rozkazujące).  Wykonaliśmy ćwiczenia 1-5 strona 47-49.

Praca domowa – ćwiczenie 6 strona 49

 

20.10.2018

Na ostatnich zajęciach rozwialiśmy o zbliżającym się Dniu Wszystkich Świętych.  W temat wprowadził nas krótki film, pokazujący jak ten szczególny dzień wygląda w Polsce . Omawialiśmy  jakie uczucia towarzyszą temu świętu oraz jakie dostrzegamy różnice pomiędzy Dniem Wszystkich Świętych a angielskim Halloween.  Odczytaliśmy tekst z podręcznika na stronie 44, z którego dowiedzieliśmy się o warcie harcerzy przy grobach nieznanych żołnierzy, przy tej okazji dowiedzieliśmy się o Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz   mogliśmy zobaczyć jak wygląda zmiana takiej warty. Odczytaliśmy także wiersz pt Nad grobami oraz W Zaduszki . W części gramatycznej ćwiczyliśmy przenoszenie wyrazów za pomocą sylab . Wykonaliśmy zadania 1-3 na stronie 40 oraz 1-22 strona 42.

W tym dniu w naszej szkole był obchodzony Polonijny Dzień Dwujęzyczności z racji tego święta na zakończenie zajęć uczniowie wykonali przepiękne rysunki z logo tego święta.

Praca domowa ćwiczenia 3-4 strona 43.

Przygotowanie do dyktanda  ( z powodu Dyktanda Niepodległości w naszej szkole , dyktando zostanie przełożone na 17.11.208 )

Lubię Jesień. Jest to pora zbiorów: owoców, warzyw, grzybów. Najbardziej lubię grzybobranie. Znam wiele gatunków grzybów, ale wolę je zbierać z dorosłymi. Muchomory to grzyby trujące. Można się nimi poważnie zatruć.

 

13.10.2018

Dzień rozpoczęliśmy od omówienia dyktanda  z zajęć poprzednich po czym przeszliśmy do omawiania tematu głównego jakim był  Dzień Edukacji Narodowej.  Wyjaśniliśmy jakim świętem jest ten dzień i kiedy jest obchodzony w Polsce. Przeczytaliśmy wiersz pt Wróżba cyganki oraz Ktoś kto Was kocha

Rozmawialiśmy na temat roli nauczyciela , jakie ma zadania oraz jak ważni są dla niego uczniowie. Każdy z uczniów miał za zadanie w zeszycie  zredagowanie życzeń z okazji Dnia Nauczyciela . W drugiej części zajęć powtórzyliśmy czy jest sylaba . Wykonaliśmy ćwiczenia 1-2 na stronie 36 oraz ćwiczenia 4-5 na stronie 37-38.

Praca domowa: ćwiczenie 3 strona 37

6.10.2018

Dzień rozpoczęliśmy od przeprowadzenia dyktanda , a w główny temat zajęć wprowadził nas wiersz pt Ona i Ja oraz czytanka z podręcznika pt Telefon z Warszawy .  Omówiliśmy sobie jakie cechy powinien posiadać prawdziwy przyjaciel i co to znaczy Poznać prawdziwego przyjaciela w biedzie .

Z części gramatycznej poznaliśmy zastosowanie wielkiej litery . Wykonaliśmy ćwiczenia 1 strona 27 oraz 2-5 strona 28-29. Na zakończenie zajęć czytaliśmy indywidualnie czytankę  Telefon z Warszawy.

Praca domowa: Ćwiczenia 7-10 strona 33-34

29.09.2018

Dzień rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej dla chętnych uczniów , którzy mieli za zadanie nauczenia się Katechizmu Polskiego Dziecka Władysława Bełzy Kto Ty jesteś… Kilku uczniów  z naszej klasy poradziło sobie z tym zadaniem bez problemu w tym Leyla E, Mielena G, Julia J, Aleksander P oraz  Sergiusz E. Główny temat naszych zajęć Dlaczego warto chodzić do Polskiej szkoły.

 Odczytaliśmy wiersz pt Polskie dzieci w różnych krajach oraz czytankę pt A jednak warto. Odpowiedzieliśmy  sobie na pytania co nam daje Polska Szkoła, dlaczego warto do niej chodzić  oraz dlaczego autorka nadała taki tytuł czytance.

W drugiej części dnia zajęliśmy się zagadnieniem dotyczącym porządku alfabetycznego liter. Wszyscy wspólnie odczytywaliśmy cały polski alfabet i wyjaśniliśmy na czym polega porządek alfabetyczny . Wykonaliśmy ćwiczenia 1-4 strona 21-22.  Za zakończenie zajęć uczniowie czytali indywidualnie czytankę pt  Dziwny język.

Praca domowa – ćwiczenie 5 strona 23 oraz przygotowanie się do dyktanda ( podręcznik strona 23 .

 

22.09.2018

Głównym zagadnieniem  naszego dnia była  historia powstania państwa Polskiego oraz pierwszej stolicy Polski – Gniezna.

W temat wprowadziła nas czytanka z podręcznika  pt Jak Lech znalazł orle gniazdo.  Wspólnie opowiedzieliśmy treść przeczytanej legendy po czym zapisaliśmy w zeszytach najważniejsze wydarzenia.  Uczniowie wykonali rysunek Orła Białego oraz otrzymali do pokolorowania ilustracje inscenizacji odnalezienia gniazda Orlego przez Lecha. Wyjaśniliśmy skąd się wzięła nazwa Gniezna (  od słowa gniazdo)   pierwszej stolicy polski.  Uczniowie mieli okazję zobaczyć najważniejsze  zabytki  miasta czyli Katedrę oraz Drzwi Gnieźnieńskie . Przy okazji poznania początków państwa Polskiego przypomnieliśmy sobie wszystkie symbole narodowe oraz treść i melodię Hymnu Narodowego, który wspólnie odśpiewaliśmy. Odczytaliśmy wiersz B. Janczarskiego pt Biel i czerwień oraz Katechizm Polskiego Dziecka W. Bełzy Kto Ty jesteś .

W drugiej połowie dnia powtórzyliśmy czym się różni głoska od litery. Wykonaliśmy ćwiczenia 1-2 na stronie 11-12 oraz 3 na stronie 13.

Praca domowa : cwiczenie 5 i 6 strona 17-18

Dla chętnych: nauczenie się na pamięć Katechizmu Polskiego Dziecka oraz Quiz na temat Gmiezna.

15.09.2018

Zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia i omówienia zasad, które będą obowiązywać w naszej klasie . Zapoznaliśmy się ze swoimi podręcznikami oraz ćwiczeniami. Następnie każdy z nas opowiadał o wspomnieniach wakacyjnych i najciekawszych przygodach. Odczytaliśmy wiersz z podręcznika pt Ojczyzna R. Przymusa oraz pt Polskie dzieci M. Konopnickiej. Wykonaliśmy ćwiczenia 2-4 na stronie 4-5. Na zakończenie zajęć zapoznaliśmy się jak prawidłowo adresować koperty oraz jakich prawidłowych form używać do napisania listu.

Praca domowa: ćwiczenie 2-3 strona 8

Translate »
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.