Rok szkolny 2019/2020 w Klasie 5

Wychowawca klasy – Lic. Marta Jagielska

11.01.2020

Dzisiaj zaczęliśmy dzień od lekcji religii z panią Magdą.
Na lekcjach języka polskiego wróciliśmy jeszcze do tematu Świąt Bożego Narodzenia. Omówiliśmy dwa rozdziały z podręcznika: Dobry biskup Mikołaj oraz O cudownym kraju pełnym czułości.
Pisaliśmy dyktando i omówiliśmy błędy.
Przerabialiśmy przymiotnik, rozwiązując ćwiczenia (rozdział 9 i 10).
Dzieci miały też fajną zabawę podczas przerwy, ponieważ w szkole mieliśmy dzisiaj zamek do skakania z okazji finału WOŚP odbywającego się po zajęciach w naszej szkole.

23.11.2019

Głównym tematem dzisiejszych zajęć była postać Stanisława Moniuszki. Pracowaliśmy z podręcznikiem str.90-93. Oglądaliśmy również biografię słynnego kompozytora oraz koncert „Moniuszko dla wszystkich”.
Śpiewaliśmy kolędy, przygotowując się do Jasełek. Miała miejsce także próba.
Dzień zakończyliśmy robieniem pięknych świątecznych kartek.

16.11.2019

Dzisiejsze zajęcia rozpoczęliśmy od pracy z mapą Polski, nawiązując do zeszłotygodniowych zajęć dotyczących historii Polski i drogi do niepodległości.

Kontynuowaliśmy również temat Marii Skłodowskiej-Curie. Pracowaliśmy z podręcznikiem str.37-39.

Obejrzeliśmy film dotyczący biografii Marii Skłodowskiej pt.”Byli sobie wynalazcy”.

Odbyła się dziś również wspólna próba Jasełek. Podczas występu wszystkie dzieci śpiewać będą kolędy, dlatego wszyscy uczymy się słów:

Cicha noc (pierwsza zwrotka), Dzisiaj w Betlejem, Wśród nocnej ciszy (pierwsza zwrotka), Trzej królowie jadą.

W ćwiczeniach rozpoczęliśmy pracę nad przenoszeniem wyrazów. Zadanie domowe – krzyżówka rozdz.7.

9.11.2019

Dzisiaj tematem głównym była Polska Niepodległa w związku ze zbliżającym się Dniem Niepodległości.
Oglądaliśmy film na temat rozbiorów i dziejów Polski. Uczniowie pracowali z mapą rozbiorów, dokładnie analizując historię Polski pod zaborami.
Przygotowywaliśmy się również do apelu, w czasie którego zaśpiewaliśmy hymn oraz część uczniów zarecytowała wiersz patriotyczny.
Po apelu napisaliśmy dyktando, a następnie zaczęliśmy pracę z podręcznikiem, omawiając biografię Marii Skłodowskiej-Curie.

26.10.2019

12.10.2019

Tematem przewodnim była dzisiaj przyjaźń i jej znaczenie w naszym życiu. Pracowaliśmy z podręcznikiem str.22-30, omawiając głównie fragmenty „Małego Księcia” A. de Saint-Exupery.
Napisaliśmy również dyktando. Przerobiliśmy rozdział 3 zeszytu ćwiczeń, pracując nad głoskami ustnymi i nosowymi.
Była również lekcja Religii z panią Magdą oraz Chemia z panią Gabrysią.
Zadanie domowe – przygotować się do dyktanda str.24.

5.10.2019

Dzień rozpoczęliśmy od napisania dyktanda.
Następnie tematem lekcji były konflikty w szkole. Korzystaliśmy z podręcznika str.18-21 „I znowu się zaczęło”.
W ćwiczeniach pracowaliśmy nad głoskami dźwięcznymi i bezdźwięcznymi.
Mieliśmy również lekcję muzyki z panią Basią Chmiel-Kamińską oraz historię z Panem Arkiem Elzanowskim, gdzie tematem byli Krzyżacy.
Zadanie domowe – przygotować się do dyktanda str.20.

28.09.2019

Dzisiaj dzień rozpoczęliśmy od apelu, podczas którego miało miejsce pasowanie na pierwszoklasistę.
Następnie na godzinie wychowawczej rozmawialiśmy na temat dyscypliny oraz wzajemnego szacunku.
Napisaliśmy dyktando oraz omówiliśmy popełnione błędy.
Tematem głównym podczas lekcji języka polskiego było Powstanie Warszawskie. Omawialiśmy rozdział drugi podręcznika „Pamiętny wrzesień 1944 roku”. Obejrzeliśmy też film dokumentalny na temat powstania warszawskiego.
Zadanie domowe – przygotować się do dyktanda str.15.

21.09.2019

Na dzisiejszych zajęciach wspominaliśmy wakacje. Opowiadaliśmy o ciekawych miejscach, jakie można odwiedzić w Polsce, korzystaliśmy przy tym z mapy.
Kolejnym tematem było harcerstwo. Pracowaliśmy z podręcznikiem str. 5-11.
Powtórzyliśmy również informacje na temat głosek i sylab. Pracowaliśmy z zeszytem ćwiczeń str.6-9.
Na koniec odbyła się lekcja chemii z panią Gabrysią Kucińską , a tematem były stany skupienia.
Za tydzień dyktando str.7.