Rok szkolny 2021/2022 w klasie 0

Wychowawca klasy: Pani Marta Biskup

Na zajęciach realizujemy program szkolny z zeszytu ćwiczeń „Kubuś idzie do szkoły” dla klasy „0”. Uczymy się podstaw języka polskiego, nazw przedmiotów wokół nas oraz ich funkcjonowania. Uczymy się poprawnej wymowy i sylabowania. Korzystamy również z zabaw ruchowych, gier logicznych oraz zajęć plastycznych, które będą rozwijały zręczność i kreatywność dzieci.

6.11.2021 Moje ciało / Litera „O” głowa>tułów>nogi>ręce>stopy>dłoń>palce/kciuk>paluch

Powtórzenie słownictwa dotyczącego jesieni. Wprowadzenie nowego materiału (części ciała) na podstawie ilustracji. Porównywanie z innymi dziećmi: * jesteśmy jednakowo zbudowani, ale każdy jest inny. * różnimy się kolorem włosów, oczu, ale i wzrostem i wagą, głosem i zachowaniem itd. Rozpoznawanie prawej i lewej strony.

Zabawa: *Skakanie na jednej nodze wskazanej przez nauczycielkę, po linii narysowanej na boisku (ćwiczenie na równowagę i poznanie prawej i lewej strony) * Chodzenie stopa za stopą po linii (ćwiczenia równowagi) * Nauczycielka mówi która ręka w jakim miejscu ma się znajdować (np: prawa ręka na bok, lewa w górę, lewa ręka w dół, prawa ręka w górę, itp.) Wprowadzenie litery „O o” Podsumowanie tematu o częściach ciała. Próba śpiewania pastorałki „Do szopy, hej pasterze” przy akompaniamencie pianina. Zabawa w Kalambury.

23.10.2021 Temat: Nadeszła jesień /Litera „I i”
*pogoda *kolory jesieni *owoce *nasiona *ubrania *obuwie

Powtórzyliśmy słownictwo z przeciwieństw.
Śpiewaliśmy piosenki „Kolorowe kredki”,
„Ćwierkają wróbelki”.
Wprowadzenie nowego materiału /pora roku-jesień, oraz litera „I i”.
Robiliśmy lampiony z liści, patyczków i innych materiałów.
Zgadywanki, zabawy na zewnątrz.
Chodziliśmy po namalowanym drzewie i zbieraliśmy liście (zabawa na równowagę i zręczność).
Praca domowa: pokolorować panią Jesień plus str. 56-57

16.10.2021 Przeciwieństwa / Litera E

Rozpoczęcie lekcji piosenką „Ćwierkają wróbelki”.

Powtórzenie słownictwa z poprzednich zajęć.

Wprowadzenie nowego materiału /przeciwieństwa/ na podstawie ilustracji w podręczniku oraz wyszukiwanie innych przeciwieństw.

Sylabowanie piosenek i różnych słów poznanych na zajęciach, by łatwiej nauczyć się wymawiać słowa.

Wprowadzenie litery E drukowanej i pisanej na przykładach z podręcznika. Ćwiczenie pisania.

Na koniec dnia wzięliśmy udział w apelu z okazji Pasowania Pierwszoklasistów.
Poznaliśmy zasady obowiązujące podczas śpiewania Hymnu Polski, który uroczyście zaśpiewaliśmy z pozostałymi zgromadzonymi na apelu.

09.10.2021 Kształty i wzory wokół nas. Wprowadzenie litery A.

Kształty: okrągły, owalny, serca, gwiazdy. Wzory: kropki, paski, kratka, łatki, kwiatki, zygzaki.

Poznajemy nowe piosenki. „Kolorowe kredki” plus praca plastyczna ułatwiająca śpiewanie refrenu, oraz „Ćwierkają wróbelki”

Przygotowanie do jasełek, ćwiczenie kolędy „Do szopy, hej pasterze”.

2.10.2021 Przypomnieliśmy sobie podstawowe figury geometryczne. Nazewnictwo figur geometrycznych -koło -trójkąt -prostokąt -kwadrat. Szukaliśmy kształtów w klasie. Rysowaliśmy pajacyka przy tablicy z użyciem z kształtów poznanych na lekcji. Powtórzyliśmy kolory o których mówiliśmy na poprzednich zajęciach. Liczyliśmy od 1-10 oraz od 10-1. Wykonaliśmy zadania z ćwiczeń.

To był również Dzień głośnego czytania -czytanie na głos książek przez nauczyciela. Rozpoczęliśmy przygotowania do szkolnych Jasełek i naukę pastorałki: „Do szopy, hej pasterze”.

Zadanie domowe: str. 28-29

25.09.2021 Świat wokół nas jest Kolorowy.

Nauka 10 podstawowych kolorów w przykładach.

Zagadki i zabawy związane z kolorami.

Dzień liścia. Prace plastyczne z wykorzystaniem liści.

11.09.2021 Pierwszy dzień w szkole.

• wzajemne poznawanie się
  • nauka nazw przyborów i nauka nazewnictwa
  • moje podręczniki – zapoznanie się z bohaterami z ćwiczeń

Dzień kropki – święto kreatywności, odwagi i zabawy