Rok szkolny 2021/2022 w klasie V

Wychowawca klasy: mgr inż. Agnieszka Michalik

email: klasa5@szkola.sp-bath.org.uk

2.07.2022

7.05.2022 i 14.05.2022 W klasie 5 w ostatnie dwie soboty powtarzaliśmy liczebniki. Uczyliśmy się poprawnie wypowiadać swoją datę urodzenia oraz odmieniać liczebniki przez przypadki. Wykonaliśmy też przepiękne kartki na Dzień Mamy.

Zadanie domowe: proszę odmienić przez przypadki „cztery różowe słonie” i „dwie natrętne muchy”.

12.02.2022 Wczorajszy dzień w szkole upłynął przede wszystkim pod znakiem bardzo udanej zabawy karnawałowej. Były wspólne zabawy, tańce, malowanie twarzy i brokatowe tatuaże. Myślę, że wszystkim się podobało.

Na lekcji polskiego omawialiśmy temat z podręcznika, o niedźwiedziach polarnych (str 130-133). Po zapoznaniu się z tekstem rozmawialiśmy o gatunkach zagrożonych i wpływie działalności człowieka na ich naturalne środowisko. Następnie wykonaliśmy ćwiczenie 3 ze strony 134. Na lekcji geografii przeprowadziliśmy cotygodniowy test z wiedzy o województwach i kierunkach – prawie cała klasa wykonała go bezbłędnie!

Podczas przygotowywania albumu o miastach poznaliśmy ciekawostki i fakty o Rzeszowie.

Czas ferii to czas odpoczynku – nie ma zadania domowego -ale zachęcam do czytania po polsku. Proszę również o przyniesienie na pierwsze zajęcia po przerwie faktów i ciekawostek o Gdańsku (lub zdjęć) – w małym formacie, mniej więcej wielkości karteczek samoprzylepnych. Dla chętnych: proszę przeczytać tekst z ramki na stronie 36 i napisać kilka zdań o swoim zwierzaku – tym, który już jest w domu, lub tym wymarzonym. Życzę udanej przerwy semestralnej!

5.02.2022 Dziś odbyła się katecheza oraz lekcja wf-u. Następnie wszyscy uczniowie wzięli udział w apelu, który podsumował pierwsze półrocze roku szkolnego. Kilkoro uczniów zostało wyróżnionych dyplomami i nagrodami za postępy w nauce i szczegolne osiągnięcia. Po apelu Hania przedstawiła całej klasie swoją prezentację o Irenie Sendlerowej.

Na ostatniej lekcji rozpoczęliśmy pracę nad naszym albumem o miastach Polski, pierwsze wyklejanki dotyczyły Rzeszowa.

Praca domowa: Proszę, przeczytać ze zrozumieniem tekst ze stron 130-131. Zadanie domowe str. 133. Powtarzamy województwa i miasta do testu. Zadanie dodatkowe dla chętnych: na przykładzie sylwetki Ireny Sendlerowej opisz, jak zachowałbyś się w sytuacji, kiedy liczna grupa osób w klasie dokucza Twojemu koledze/koleżance ze względu na jego/jej narodowość.

29.01.2022 Na zajęciach został zrealizowany materiał z lekcji 17 z podręcznika. Na przykładzie tekstu, w formie wywiadu z polarnikem, Markiem Kamińskim, ćwiczyliśmy w parach taką formę wypowiedzi. Następnie czytaliśmy głośno legendę o powstaniu rzeki Wisły.

Na geografii omawialiśmy jej dopływy oraz powtarzaliśmy podział administracyjny Polski. Lekcję zakończyła wspólna gra w „wisielca” polegająca na odgadywaniu zaszyfrowanych haseł z różnych kategorii.

Zadanie domowe: ćwiczenie 8 str 129, powtórzyć województwa i miasta, dla chętnych wykonanie ilustracji do legendy poznanej na zajęciach.

22.01.2022 Zajęcia rozpoczął test z wiedzy geograficznej – podziału administracyjnego Polski i kierunków. Na lekcji geografii zapoznaliśmy się z mapą fizyczną Polski, różnymi formami ukształtowania terenu i głównymi krainami geograficznymi. Na lekcji polskiego przypomnieliśmy sobie zasady pisowni i słownictwo zawierające głoski miękkie.

15.01.2022 Dziś w klasie 5 zrealizowana była lekcja 14 z podręcznika. Sprawdzaliśmy też wiedzę z geografii (województwa, miasta, kierunki). Świetne przygotowanie większości klasy, 3 osoby zaznaczyły wszystkie województwa i miasta bezbłędnie oraz wykonały prawidłowo wszystkie ćwiczenia z kierunków. Brawo dla Kacpra, Leny i Antoniego! Uczniów, których nie było na zajęciach 8 stycznia proszę o pokolorowanie otrzymanej mapki i naniesienie nazw województw i miast.

Zadanie domowe: szlifujemy wiedzę geograficzną oraz przygotowujemy się do dyktanda (str 107). Uczniowie wybrali sobie miasta, o których przygotują informacje do albumu, jaki wykonamy w następnych tygodniach, proszę o gromadzenie zdjęć z wybranego miasta do wydrukowania (zabytki, charakterystyczne budynki, pomniki, bohaterowie, ciekawe obiekty itp). Chętnych do dodatkowej pracy zachęcam do stopniowego uzupełniania pominiętych ćwiczeń, od początku książki do lekcji 14. Tych Państwa, którzy nie zdołali skontaktować się z nauczycielem w wyznaczonych na wywiadówkę terminach a chcieliby porozmawiać, zapraszamy do kontaktu indywidualnego.

8.01.2022 W klasie 5 wciąż panował nastrój świąteczny – rozmawialiśmy o zwyczajach świątecznych w naszych domach, o tym jak spędziliśmy ten wyjątkowy czas i oczywiście o otrzymanych prezentach. Przerobiliśmy ćwiczenia do lekcji 13 z podręcznika. Mieliśmy też dwie lekcje geografii, na których zapoznaliśmy się z podziałem administracyjnym Polski na województwa. Uczniowie pokolorowali i podpisali województwa na mapie, zaznaczyli też na niej największe polskie miasta. Poznalismy też nazwy 4 kierunków głównych (północ, południe, wschód, zachód) i pośrednich (północny wschód i zachód oraz południowy wschód i zachód). Ćwiczyliśmy poznaną wiedzę w praktyce „podróżując po mapie” od miasta do miasta.

Zadanie domowe na 15 stycznia:

– język polski: czytanka „Zimowe ferie Oli” str 101, Ćwiczenie 4 str 106

– geografia: nauczyć się nazw 16 województw, prawidłowo wskazać je na mapie wraz z największymi miastami. Ćwiczyć kierunki z mapą.

4.12.2021 W klasie 5  można już było poczuć Święta! Dzieci przyniosły z domu pięknie udekorowanie słoiki na loterię. Zajecia upłynęły nam pod znakiem wykonywania ozdób choinkowych, dekorowaliśmy też gwiazdę kolędnicza na Jasełka. Po południu odwiedził nas Św. Mikołaj i hojnie obdarował wszystkie dzieci. Odbyła się też próba jasełek. Prosimy o punktualne przywiezienie dzieci do szkoły za tydzien (10:00), a na Rodziców czekamy o 13:00.

27.10.2021 Dzisiejsze zajęcia toczyły się wokół rozdziału 12 z podręcznika: „Czas dobroci, czas prezentów”. Dyskutowaliśmy na temat tego, co tak naprawdę jest najważniejsze w czasie Świąt Bożego Narodzenia i jakie niematerialne prezenty możemy ofiarować naszym bliskim. Naszą inspiracją i wzorem altruizmu była postać Ireny Sendlerowej, o której piekną prezentację przygotowały Laura i Natalia.

20.10.2021 Tematem zajęć było życie i osiągnięcia Marii Skłodowskiej-Curie. Uczniowie zapoznali się z tekstem z podręcznika „Mała Maniusia” oraz wykonali związane z czytanką ćwiczenia. Kuba przedstawił prezentację dotyczącą słynnej uczonej.

Zadaniem domowym było wykonanie podobizny Marii Skłodowskiej-Curie, oraz przyswojenie informacji z lekcji i przygotowanie się do testu. 

13.11.2021 Dziś, w formie testu, sprawdziliśmy wiedzę na temat Święta Niepodległości oraz pisaliśmy dyktando ze słowami z – h i – ch.
Wyniki testu i dyktanda były dobre i bardzo dobre.
Dziś odbyła sie też katecheza i próba występu na Jasełka.

Zadanie domowe: nauczyć się płynnie czytać tekst „Mała Maniusia” str 71. Ćwiczymy śpiewanie kolędy i role do Jasełek.

6.11.2021 Klasa 5 przygotowała się do obchodów Święta Niepodległości 11 listopada. Uczniowie otrzymali informację historyczną na temat tej ważnej daty. Podczas zajęć wycinali też biało – czerwone rozety z godłem państwowym.
Przerobiona została lekcja 9 z podręcznika oraz ćwiczenia ortograficzne z „h”. Na ostatniej lekcji mieliśmy próbę naszego występu na Jasełka. Zadanie domowe: Przeczytać otrzymane w szkole informacje o 11/11. Ćwiczenia 6,7,8 str 70. Przypomnieć sobie 2 zwrotki Hymnu – będzie test!
Ćwiczymy kolędę „Gore gwiazda Jezusowi” i wyznaczone role do Jasełek.

16.10.2021 Klasa 5 uczestniczyła dziś w kursie pierwszej pomocy. Uczyliśmy się, jak należy się zachować w sytuacji kryzysowej, jak i gdzie szukać pomocy, oraz jak pomóc osobie nieprzytomnej. Dzieci ćwiczyły RKO na manekinach. Omówiliśmy też pomoc w przypadku urazów takich jak: oparzenia, złamania, silny krwotok, uraz głowy, zakrztuszenie. Zajęcia zostały przyjęte bardzo entuzjastycznie, a na szczególne wyróżnienie za aktywny udział i dojrzałe podejście do tematu zasługują: Laura, Hania, Julian, Wiktoria i Antoni.
Po szkoleniu udaliśmy się na Akademię z okazji pasowania pierwszoklasistów na uczniów, oraz Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Brawa dla Natalii, Wojtka, Kuby i Antosia za świetne przygotowanie do występu!
Zadanie domowe: proszę ćwiczyć śpiewanie kolędy z otrzymanym dziś tekstem oraz zapoznać się prezentacją o folklorze góralskim.

2.10.2021 Klasa 5 przygotowywała się do Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Rozwiązywaliśmy rebusy z polskimi przysłowiami, omawialiśmy ich znaczenie i zastosowanie. Po wysłuchaniu wierszy z książki „Trzeszczące wierszyki” próbowaliśmy również swoich sił w rymowaniu, układając krótkie, zabawne wiersze na temat własnej osoby. Później ćwiczyliśmy głośne czytanie tekstu z podręcznika. Na ostatniej lekcji powtórzyliśmy geografię Polski grając w zmodyfikowaną wersję gry „Państwa, miasta”.

Zadanie domowe: przynieść wypełniony formularz zgody na kurs pierwszej pomocy. Na 16 października proszę przynieść wypełnione albumy „Korzenie dodają mi skrzydeł”. Uczniowie którzy zgłosili się do występu na apelu ćwiczą zadane teksty.

25.09.2021 Dwie lekcje poświęciliśmy historii-omawialiśmy przyczyny, przebieg i cywilny aspekt Powstania Warszawskiego. Gość specjalny, Pani Hanna Ban-Oganowska, opowiedziała uczniom o swoich przeżyciach z tego okresu i udzieliła odpowiedzi na wiele pytań.

Lekcja 3 odbyła się w terenie, Pani Sylwia opowiadała o zasadach i ekwipunku w szkole przetrwania. Pozostały czas poświęciliśmy na głośne czytanie i ćwiczenia językowe. Ocenione zostały też przyniesione przez uczniów prace plastyczne pt. „Moje wymarzone wakacje”. Wszyscy, którzy je przynieśli zostali nagrodzeni +, a autorami prac wyróżnionych byli: Wiktoria, Laura i Kacper.

Zadanie domowe: płynne czytanie tekstu ze str. 11, ćwiczenia str. 16 i 17.

11.09.2021 Klasa 5 dzieliła się wrażeniami z wakacji. Rozmawialiśmy o tym, jak można spędzać czas w zależności od upodobań i budżetu. Poszerzaliśmy słownictwo starając się opisać, jak można spędzić czas na wakacjach. Na podstawie tej rozmowy każdy wybrał swoją opcję wymarzonych wakacji i stworzy pracę plastyczną, dowolną techniką do 25 września. W oparciu o podręcznik rozmawialiśmy też o harcerstwie i jego założeniach. Uczniom podobała się wizja obozu harcerskiego i szkoły przetrwania. Na następne zajęcia p. Sylwia przyniesie elementy ekwipunku i jeśli pogoda pozwoli będziemy uczyć się, jak rozpalić ogień przy pomocy krzesiwa. Przerobiliśmy ćwiczenia językowe związane z tekstem, który uczniowie czytali na głos. Na ostatniej lekcji w ramach przygotowania do Dnia Kropki rozmawialiśmy o różnych znanych i zasłużonych Polkach. Każdy wybrał sobie patrona na bieżący rok szkolny. Będzie to osoba, z którą uczeń sieę utożsamia, która swoimi dokonaniami będzie nas inspirowała i motywowała do pracy, nauki i realizowania marzeń i pasji. Wśród wybranych znaleźli się: Irena Sendlerowa, Gabriel Narutowicz, Maria Skłodowska-Curie, Jacek Pałkiewicz, Adam Małysz, Wanda Rutkiewicz.

Zdanie domowe: Dowolną techniką, wykonać pracę plastyczną pt. „Moje wymarzone wakacje” i poczytać o wybranym patronie.

Translate »
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.