Rok szkolny 2013/2014, Klasa IV

W roku szkolnym 2013/2014 wychowawcą klasy był mgr inż. Marek Nizioł.

Na zajęciach z historii uczniowie dowiedzieli się min. skąd wzięła się nazwa „Polska”, kim był Mieszko I, kto zastał Polskę drewnianą, i wielu innych ciekawych informacji na temat naszej Ojczyzny. Preferowana przez uczniów forma przekazu informacji to prezentacja multimedialna, chętnie też uczą się oglądając film czy pracując z mapą. Co tydzień wybieramy się w kolejną podróż w czasie, i zawsze staramy się z niej powrócić z jakąś „pamiątką”. Najczęściej jest to wiedza na konkretny temat. Na ostatnich zajęciach z historii każdy z uczniów stworzył drzewo genealogiczne swojej rodziny. Jest szansa, że wyrosną nam mali historycy 🙂 Przed nami jeszcze wiele do odkrycia, a zapału nie brakuje.

Zajęcia z języka polskiego to głównie ćwiczenia pozwalające na rozróżnienie poziomu każdego z uczniów. Ponieważ dzieci w najstarszych grupach różnią się nieco wiekiem, koniecznym było sprawdzenie jak każde z nich radzi sobie z posługiwaniem się językiem polskim w mowie i piśmie. Dzieci świetnie poradziły sobie z grami i zabawami słownymi. Nie miały też większych problemów z napisaniem krótkiego opowiadania. Chętnie powtórzyły części mowy i wykonały szereg ćwiczeń związanych z tym tematem. Wszyscy wiemy jak trudna jest ortografia naszego języka, dlatego postawiliśmy na „ortografię na wesoło”. Jest to łatwa dla dzieci forma przyswajania wiedzy a ile przy tym śmiechu! Starszaki podobnie jak ich młodsi koledzy lubią też zajęcia muzyczne. Bardzo szybko opanowali kilka polskojęzycznych piosenek, które towarzyszą nam już niemal co tydzień.

W międzyczasie w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Matki, Dzień Dziecka oraz Dzień Taty. Każdemu wydarzeniu towarzyszyła czytanka tematyczna oraz zajęcia plastyczne. Wiele za nami, ale podobnie jak z zajęciami z historii- jeszcze więcej przed nami. Każdy tydzień to dla nas wszystkich nowe wyzwania i mnóstwo emocji.

Nowoczesne komputerowe programy informatyczne

Temat 1

Tworzenie prezentacji multimedialnych w MS PowerPoint z wykorzystaniem zaawansowanego wyszukiwania treści audio-wizualnych w sieci Internet o tematyce patriotycznej, nawiązującej do uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Temat 2

Edycja obrazów z wykorzystaniem pakietu graficznego GIMP. Tworzenie karykatur. Podstawy zaznaczania obiektów. Galeria efektów.

Temat 3

Tworzenie fotomontaży i edycja zdjęć w pakiecie graficznym GIMP. Wprowadzenie do pracy na warstwach. Tryby mieszania warstw oraz zaawansowane metody zaznaczania obiektów.

Temat 4

Wprowadzenie do środowiska do tworzenie grafiki 3D i animacji BLENDER. Tworzenie podstawowych obiektów przestrzennych, podstawowe transformacje: przesunięcie, rotacja, skalowanie. Tworzenie kopii obiektów.

Temat 5

Wprowadzenie do oprogramowania graficznego Terragen służącego tworzeniu wirtualnych krajobrazów. Wprowadzenie do metody odzwierciedlania map wypukłości. Definicja renderingu obrazu.