Polonijny Dzień Dwujęzyczności, Seminarium Bath, 21 października 2017, godzina 15.00

W sobotę 21 października 2017 w naszej szkole odbyło się Seminarium poświęcone dwujęzyczności, w ramach Polonijnego Dnia Dwujęzyczności.

O 15.00 Dyrektor naszej szkoły oraz pani Agata Majda z Pracowni Terapeutycznej Alfa i The Future of Education przywitały wszystkich zgromadzonych.

Następnie występili uczniowie naszej szkoły. Dzieci spisały sie na medal! Gratulacje dla: Olivii B. , Nikoli S. , Julii M. , Hani W. , Michała Cz. , Mikołaja Cz., Dawida J., Wojciecha W., Macieja Cz.

Swoim udziałem zaszczycił nas Burmistrz Bath, Radny Ian Gilchrist, który w kilku słowach podkreślił , że znajomość języków jest ważna.

Podczas pierwszej prelekcji, pani prof. Anne White, któwra w naszej szkole prowadzi zajęcia  języka angielskiego dla dorosłych, mówiła o rodzinie polskiej w Europie i Ameryce, o trudnościach jakie napotyka na emigracji.

Dr Kinga Kozmińskan natomiast opowiedziała o projekcie badawczym:” Polityka językowa rodziny: wielopoziomowe badanie wielojęzycznych praktyk w rodzinach transnarodowych”, badnia prowadzone są w społecznościach: polskiej, chińskiej i somalijskiej.

Pokaz nagrania z udziałem Barbary Caillot Dubuis i Aleksandry Krakowskiej wraz z prezentacją oferty wydawniczej Oficyna Wydawnicza Oryginały, obejrzeliśmy po przerwie. Po czym rozpoczęła się dyskusja na temat funkcjonowania i przyszłości polonijnych szkół w Wielkiej Brytanii, którą prowadziła pani Justyna Korolewicz z The Future of Education. Wspólnie stwierdziliśmy, że polskie szkoły odgrywają bardzo ważną, a niejednokrotnie kluczową rolę w edukacji młodych osób. Często jest to jedyne miejsce gdzie dzieci dowiadują się o polskich tradycjach i zwyczajach, co za tym idzie zajęcia powinny być prowadzone interesująco, tak aby chcieli w nich brać udzał a wręcz na nie oczekiwali.

Podczas całego wydarzenia działaly stoiska z pamiątkami “Sowa mówi”, gadżetami folk, miodami z polskiej pasieki, kosmetykami TianDe, Thermomix oraz ofertą książkową Oficyny Wydawniczej Oryginały.

Serdecznie dziękujemy Polskiej Cukierni Sweet Corner z Bristolu za pyszne wsparcie 🙂

Dziękujemy pani Monice, która prezentowała naturalne kosmetyki i produkty terapeutyczne TianDe, oraz wykonywała pachnące maseczki na dłonie.

Dziękujemy pani Monice, która zaprezentowała działanie urządzenia wielofunkcyjnego Thermomix, gdzie moglismy napić się swierzej kawy i posmakować wypieków przyrządzonych w urządzeniu.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom uczniów oraz wolontariuszom, za pomoc w przygotowaniach i sprzątaniu, oraz wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniu.

Powiedzieli o nas w TVP Polonia w programie Polonia 24

Poniżej fotorelacja z wydarzenia, zapraszamy do obejrzenia…

W programie:

Pobierz Program

Wstęp wolny. Świętujmy wspólnie Dwujęzyczność!