Rejestracja w Companies House

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Współpracownicy i Przyjaciele Polskiej Szkoły im. Fryderyka Szopena w Bath!

Niniejszym pragniemy poinformować Państwa, iż z dniem 20 października 2021 roku nasza Szkoła zmieniła formę organizacyjną prowadzonej działalności na jednostkę użyteczności publicznej (Community Interest Company w języku angielskim),  w skrócie CIC. Od tego dnia Szkoła prowadzić będzie działalność jako spółka kapitałowa limitowana gwarancjami. Nowa pełna nazwa Szkoły jako organizacji CIC to POLSKA SZKOŁA IM FRYDERYKA CHOPINA T/A FREDERIC CHOPIN POLISH SCHOOL CIC. Nazwa jakiej używać będziemy w kontaktach z brytyjskimi urzędami, firmami i organizacjami to: FREDERIC CHOPIN POLISH SCHOOL CIC, na co wskazuje skrót T/A (trading as) w pełnej nazwie.

Zmiana ta spowodowana była rozwojem Szkoły i związaną z tym koniecznością zarejestrowania działalności Szkoły dla celów podatkowych z uwagi na przekroczenie wymaganych prawnie w Wielkiej Brytanii progów obrotowych dla fundacji czy stowarzyszeń. Nowa forma organizacyjna działalności Szkoły to spółka kapitałowa z odpowiedzialnością ograniczoną gwarancjami zarejestrowana jako jednostka użyteczności publicznej (CIC). Jest to organizacji NON-PROFIT, w której nie ma możliwości podziału zysków z prowadzonej działalności – całość tychże musi być dalej inwestowana w działalność Szkoły. Jako CIC Szkoła jest również zarejestrowana i podlega nadzorowi Regulatora CIC. Taka forma organizacyjna prowadzenia dalszej działalności Szkoły jest w obecnej sytuacji najbardziej korzystna dla dalszego rozwoju Szkoły w przyszłości oraz najbardziej przejrzysta, jeśli chodzi o zarządzanie Szkołą i rozliczenia finansowe działalności Szkoły. Jako nowa organizacja Szkoła została zarejestrowana w Companies House pod numerem: 13691692.

Mamy nadzieję na dalszy owocny dla polskiej społeczności w Bath i okolicach rozwój Szkoły we współpracy z Państwem dla wspólnego dobra naszych dzieci oraz polskiej społeczności. Uważamy zmianę formy organizacyjnej za krok w bardzo dobrym kierunku. Daje nam to możliwość starania się o pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych w formie grantów i dotacji z różnych źródeł dla organizacji CIC, co dotychczas nie było możliwe oraz sponsorów, którzy darowizny na rzecz nowej organizacji będą mogli wliczać w koszty prowadzonej działalności. Prowadzenie działalności w formie CIC otwiera nam również możliwość do ewentualnego starania się o status „charity” w przyszłości. Zachęcamy serdecznie każdego z Państwa kto chciałby zaangażować się w dalszą działalność naszej Szkoły do zgłaszania się do nas.

Głęboko wierzymy, że wszystkie te działania przyczynią się do tego co naszym sercom najbliższe, czyli do kultywowania wśród polskiej społeczności (i nie tylko) polskiego języka, polskiej historii, tradycji i kultury, co w naszej opinii w obliczu zmian jakie następują po Brexicie jest bardzo ważne dziś, a będzie jeszcze bardziej istotne jutro.

Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami

POLSKIEJ SZKOŁY IM FRYDERYKA CHOPINA

T/A FREDERIC CHOPIN POLISH SCHOOL CIC