Rok szkolny 2021/2022 w klasie I

Wychowawca: inż. Paulina Turbutan

email: klasa1@szkola.sp-bath.org.uk

15.01.2022 Lekcje tego dnia rozpoczęliśmy od napisania dyktanda. Poznaliśmy dwie nowe litery „b” oraz „ł”, omawiając tym samym ilustracje w Elementarzu na str. 48.

Przed przerwą lunchową odwiedziliśmy szkolną bibliotekę, część z Dzieci wypożyczyła nowe książki.

Wszyscy Uczniowie ćwiczyli wymowę oraz czytanie słów rozpoczynających się na literę „b” i „ł”. Nauczyliśmy się kreślić nowo poznane spógłoski w ćwiczeniach elementarzowych (ćw. 1 / str. 46), przechodząc kolejno do wykonania ćwiczenia 3, 5,6,7 na str. 47-48.

Na ostatniej lekcji Uczniowie z pomocą nauczyciela przeczytali czytankę w Elementarzu na str. 50-51. Omówiliśmy również znaczenie nieznanego nam wcześniej słowa „wesele”, które pojawiło się w tekście.

Zadanie domowe: ćwiczenia elementarzowe ćw. 3,4 / str. 49.

8.01.2022 Cudownie było powitać Uczniów na pierwszych zajęciach w Nowym Roku 2022. Na pierwszej godzinie odbyła się katecheza. Dzieci, które na nią nie uczęszczają miały okazję zagrać w grę memory – polegającą na odszukiwaniu par oraz grę „Double” – nazywając obrazki w języku polskim.

Na zajęciach z języka polskiego odbyło się pierwsze dyktando. Poznaliśmy dwie nowe litery „w” oraz „f”, omówiliśmy ilustracje na których widniały przedmioty o nazwach rozpoczynających się na te dwie spółgłoski, po czym przeszliśmy do kreślenia ich w ćwiczeniach elementarzowych.  Wykonaliśmy również ćwiczenie 3 i 5 na stronie 43-44. Lekcję zakończyliśmy przeczytaniem czytanek w Elementarzu na str. 46-47 – nauczyciel czytał tekst, a dzieci nazywały obrazki wplecione w zdania.

Zadanie domowe: ćwiczenia elementarzowe ćw. 6 / str. 44, ćw. 3, 4 / str. 45.

Na kolejnej lekcji odbędzie się dykntando (ćw. 4/ str. 45).

Zachęcam Dzieci do przeczytania i przyniesienia z powrotem książek z biblioteki, aby mogły wypożyczyć nowe w nadchodzącą sobotę.

11.12.2021 To już dzisiaj nasz wielki dzień! Przez ostatnie tygodnie nasza klasa prężnie ćwiczyła śpiewanie kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, część Uczniów powtarzała swoje role, wszystko po to aby móc wystąpić w tegorocznych Jasełkach. Występ przed publicznością poprzedzony był jeszcze jedną próbą generalną, która odbyła się na już przystrojonej scenie, wśród dekoracji i rekwizytów.

Mimo towarzyszącej Uczniom tremy z dumą jako Nauczyciele patrzyliśmy na fenomenalny występ naszych Podopiecznych, który niejednokrotnie został nagrodzony brawami ze strony Publiczności.

Zadanie domowe: ćwiczenia elementarzowe ćw. 3,4,5/str. 41, na lekcji odbędzie się pierwsze dyktando (ćw. 5/41).

4.12.2021 Już tylko tydzień dzieli nas od występu w Jasełkach. Przygotowania do przedstawienia idą pełną parą! Zajęcia tego dnia rozpoczęliśmy od przebrania się w stroje ludowe. Tuż przed próbą generalną, naszą Klasę odwiedził Święty Mikołaj, który wręczył Dzieciom prezenty. Chwilę po tym jak już każdy rozpakował swój upominek udaliśmy się na salę, gdzie zgromadzili się Uczniowe wszystkich klas, aby wziąć udział w próbie generalnej jasełek. Po wystąpieniu udaliśmy się z powrotem do klasy, gdzie wykonywaliśmy dekoracje choinkowe, które przyozdobią drzewka w przyszłym tygodniu. 

27.11.2021 Na ostatnich zajęciach poznaliśmy litery „p” i „r”, omówiliśmy ilustracje w Elementarzu na str. 40 oraz kreśliliśmy wyżej wymienione spółgoski w ćwiczeniach elementarzowych (ćw. 1 / str. 38).

Każdy z Uczniów miał okazję przeczytać po kilka wyrazów ze strony 41 w Elementarzu. Następnie przeszliśmy do czytanki na stronie 42, rolą dzieci było odsłuchanie historii czytanej przez nauczyciela, a następnie odpowiadanie na zadawane pytania dotyczące wysłuchanego wcześniej tekstu. Stronę 43 w Elementarzu przeczytaliśmy z podziałem na role. Nauczyciel czytał tekst, zadaniem Dzieci było nazywanie głośno obrazków, które wplecione były w zdania czytanki.

Razem, na tablicy, wykonaliśmy zadania z ćwiczeń elementarzowych (ćw. 3,5 / str. 39,40). Na dwóch ostatnich lekcjach własnoręcznie wykonywaliśmy świąteczne kartki dla Seniorów w tle słuchając kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

Zadanie domowe: (do wykonania na 08.01) ćwiczenia elementarzowe ćw. 3,4,5/str. 41, na lekcji odbędzie się pierwsze dyktando.

Na zajęcia 4.12 dzieci nie muszą przynosić książek. Tego dnia będziemy wykonywać ozdoby choinkowe – proszę o przyniesienie materiałów do wykonania dekoracji w stonowanych/naturalnych kolorach. Proszę pamiętać o przyniesieniu/ubraniu strojów na jasełka, tego dnia odbędzie się próba generalna. Te dzieci, które otrzymały swoje role – proszę o ćwiczenie tekstu w domu.

20.11.2021 Lekcję rozpoczęliśmy od poznania dwóch nowych liter „n” i „g”, omówienia ilsutracji w Elementarzu na str. 36 oraz kreślenia tych spółgłosek w ćwiczeniach elementarzowych ćw. 1/str. 36.

Każdy z obecnych Uczniów w wolnej chwili miał okazję przeczytać przy asyście nauczyciela czytankę w Elementarzu na str. 34.

Wykonaliśmy ćwiczenia elementarzowe ćw. 3,5,6 / str. 35-36 oraz przeczytaliśmy wyrazy oraz czytankę w Elementarzu str. 37-39.

Część z Uczniów, która otrzymała role na jasełka miała okazję zaprezentować znajomość tekstu, cała klasa ćwiczyła śpiewanie kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

Zadanie domowe: Elementarz czytanka str. 38, ćwiczenia elementarzowe ćw. 4,5 / str. 37

13.11.2021 Sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy od wykonania kotylionów narodowych. Z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zgromadziliśmy się z całą szkołą na sali i odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu narodowego. 

Na drugiej lekcji poznaliśmy dwie nowe spółgłoski: „c” oraz „j”, omówiliśmy ilsutracje w Elementarzu na str.32 oraz uczyliśmy się kreślić litery oraz sylaby w ćwiczeniach elementarzowych (ćw. 1,2 / str. 30-31).

Po przerwie lunchowej mieliśmy szansę przećwiczyć śpiewanie kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” przy akompaniamencie pianina. Po powrocie do klasy porozmawialiśmy o Dniu Niepodległości obchodzonym 11 listopada, po czym obejrzeliśmy film edukacyjny dotyczącego tego święta państwowego. 

Lekcję zakończyliśmy wykonaniem ćwiczenia elementarzowego (ćw. 4 / str. 31-21) oraz ponownym zaśpiewaniem kolędy, którą nasza klasa będzie śpiewała na jasełkach.

Zadanie domowe: ćwiczenia elementarzowe ćw. 1,3,4 / str. 33. W przyszłą sobotę uczniowe na ocenę będą czytać czytankę na str. 34. 

6.11.2021 W minioną sobotę poznaliśmy literę „d” i „k”, omówiliśmy ilustracje w Elementarzu (str. 28), ćwiczyliśmy kreślenie nowo poznanych spółgłosek oraz sylab w ćwiczeniach elementarzowych (ćw. 1,2 / str. 26,27).

Na drugiej godzinie lekcyjnej odbyła się katecheza. Dzieci, które nie uczęszczają na te zajęcia miały okazję wysłuchać przeczytaną przez nauczyciela książkę pt. „Jaś i Małgosia”, utrwalić poznane na wcześniejszych lekcjach samogłoski oraz przeczytać zdania w Elementarzu wypożyczonym z biblioteki.

Po przerwie lunchowej Dzieci miały okazję przećwiczyć przy akompaniamencie pianina kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, którą będą śpiewały podczas Jasełek. Po powrocie do klasy wykonaliśmy zadania w ćwiczeniach elementarzowych (ćw. 3 / str. 27, ćw. 5 / str. 28) oraz przeczytaliśmy wyrazy oraz czytankę w Elementarzu (str. 29-30).

Dzieci w tym tygodniu już po raz drugi miały szansę wybrać się do szkolnej biblioteki, żeby wypożyczyć książki. Większość z nich ma na swoim koncie już 2 książki (to maksymalna ilość). Jeżeli uda im się przeczytać którąś z nich w tym tygodniu, proszę pamiętać, że aby móc wypożyczyć kolejną książkę, muszą zwrócić, jedną z tych, które już mają.

Zadanie domowe: (zaznaczone przez nauczyciela krzyżykiem w ćwiczeniach elementarzowych) ćw. 3 i 3 / str. 29 (wygląda na błąd w druku i są dwa ćwiczenia o tej samej numeracji).

23.10.2021 Na dzisiejszych zajęciach klasa I poznała litery „m” i „l”. Omówiliśmy ilustracje w Elementarzu (str.24), po czym Dzieci w wypisanych na tablicy wyrazach musiały odnaleźć i zaznaczyć samogłoski. Ćwiczyliśmy kreślenie nowo poznanych liter w ćwiczeniach elementarzowych (ćw. 1 / str. 22), wyrazów i zdań (ćw. 3,5 / str. 24,25)  oraz czytanie sylab i zdań w Elementarzu (str. 25-27).

Po przerwie lunchowej mieliśmy okazję przećwiczyć śpiewanie kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” przy akompaniamencie pianina.

Na dwóch ostatnich lekcjach wykonywaliśmy różnokolorowe lampiony, ozdabiając je przeróżnymi liśćmi, piórkami, naklejkami tudzież patyczkami. Pod koniec zajęć naszą Klasę odwiedziła Pani Dyrektor. W naszym skromnym, dziewczęcym składzie zorganizowaliśmy mini ceremonię pasowania na ucznia, oficjalnie witając w nasze szeregi koleżankę, która nie mogła z nami uczestniczyć w zeszłym tygodniu.

Zadanie domowe: ćwiczenia elementarzowe ćw. 3,4 / str. 25.

16.10.2021 Wstępem do lekcji było sprawdzenie zadania domowego wykonanego przez Uczniów w ćwiczeniach elementarzowych (ćw. 1,2 / str. 17).

Poznaliśmy literę „l” i „s” omawiając oraz utrwalając wymowę przedmiotów na ilustracjach w Elementarzu (str. 20). W wypisanych na tablicy wyrazach z tego zadania, Uczniowie zakreślali samogłoski, które mieliśmy już okazję poznać na poprzednich lekcjach. Kolejnym zadaniem było kreślenie liter „l” i „s” w ćwiczeniach elementarzowych (ćw. 1 / str.18) oraz odnalezienie sylab tworzących wyraz przedstawiony na obrazku i późniejszy jego zapis (ćw. 5 / str.20).

Uczniowe otrzymali dyplomy za uczestnictwo w Dniu Kropki 11.09.2021r., przyznane zostały również role na jasełka dla tych osób, które wyraziły chęć udziału w przedstawieniu.

Ostatnią lekcję poświęciliśmy na czytanie wyrazów w Elementarzu (str. 21-23), po czym udaliśmy się na uroczystość Pasowania Ucznia połączoną z apelem z okazji Dnia Dwujęzyczności.

Zadanie domowe: ćwiczenia elementarzowe ćw. 1.2 / str. 21

9.10.2021 Dzisiejszy dzień w szkole rozpoczęliśmy od sprawdzenia zadania domowego, po czym przeszliśmy do zabawy w detektywów. Zadaniem uczniów, podzielonych na dwie grupy, było odkrycie kryjących się na dnie naczynia z kolorową wodą liter. Znajdowały się tam wszystkie poznane przez nas dotychczas samogłoski oraz dwie, których nauczyliśmy się dzisiaj „ą” i „ę”. Drugą formą utrwalenia poznanych już przez nas liter była zabawa polegająca na odkrywaniu przez uczniów obrazków, dopasowując je odpowiednio do adekwatnego do tego dźwięku.

Kolejnym punktem lekcji było omówienie ilustracji „na łące” w Elementarzu (str.16-17). Mieliśmy okazję poznać zwierzęta jakie możemy tam zobaczyć, wyszukać je na obrazku oraz utrwalić wymowę poszczególnych obiektów. Następnie zaznaczyliśmy samogłoski „ą” i „ę” w kratkach modelu wyrazu (str. 18-19) oraz wykonaliśmy ćwiczenia elementarzowe (ćw. 1-6 / str. 14-15).

Lekcję zakończyliśmy na zapoznaniu się ze słowami przysięgi na uroczystość pasowania na ucznia, która odbędzie się w przyszłym tygodniu i odśpiewaniu kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

Zadanie domowe: ćwiczenia elementarzowe ćw. 1,2 / str. 17.

2.10.2021 Wstępem do lekcji tego dnia było omówienie ilustracji pt. „Szkoła na wsi” w Elementarzu na str. 12-13. Poznaliśmy samogłoskę „u”, omawiając tym samym wyrazy rozpoczynające się na tę literę (Elementarz ćw. 1/ str. 14) oraz wyszukaliśmy dźwięk litery „u” w przykładowych obrazkach  ( Elementarz ćw. 2/ str. 14). Kolejnie przeszliśmy do wykonania ćwiczeń elementarzowych (ćw. 1,2 / str. 10). Nauczyliśmy się samogłoski „ó”, przechodząc do drugiej części zadania (Elementarz ćw. 2 / str. 15; ćwiczenia elementarzowe ćw. 3,2 / str. 11, ćw. 4 str. / 12).  

Dzieci obejrzały film pt. „Jak powstaje chleb”. Zaprezentowane zostały kłosy zbóż: żyta i pszenicy, mąka pszenna i żytnia oraz drożdże (których zapach nie przypadł Dzieciom do gustu 😉 ) Porozmawialiśmy o tym jakich składników potrzebujemy, aby móc upiec chleb. Wspólnymi siłami ułożyliśmy w odpowiedniej kolejności historyjkę, która ilustrowała krok po kroku etapy powstawania pieczywa.  

Przedostatnia lekcja upłynęła nam na poznaniu samogłoski „y”, wyszukując jej w kratkach modelu wyrazu (Elementarz ćw. 2 / str. 15) oraz wykonując ćwiczenia elementarzowe (ćw. 3/ str. 11, ćw. 5 / str. 12).

Ostatnim puntkem zajęć w tym dniu była nauka dwóch zwrotek kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

Zadanie domowe: ćwiczenia elementarzowe ćw. 7/ str. 12, ćw. 1,2 / str. 13

25.09.2021 Lekcję tego dnia rozpoczęliśmy od wykonania ćwiczeń powtórzeniowych ćw. 1,2 / str. 4-5. Omówiliśmy ilustrację w Elementarzu na str. 8-9, nawiązującą do nazewnictwa obiektów w mieście. Poznaliśmy samogłoskę „i” oraz wykonaliśmy ćwiczenie na str. 10 w Elementarzu oraz ćwiczeniach elementarzowych ćw. 1,2,3 / str. 6-7. Kiedy rozbolały nas już ręce od pisania jako przerywnik, nawiązując do obecnej pory roku – jesieni pobawiliśmy się w zabawę ruchową. Poruszając się po sali Dzieci musiały naśladować następujące czynności: schylać się jakby zbierały żołędzie, wyprostować się jak marchewka, biec jakby gonił je wilk lub dmuchać jak jesienny wiatr.

Na trzeciej godzinie lekcyjnej odbyła się katecheza. Grupa dzieci, która nie uczęszcza na powyższe zajęcia przyglądała się liściom drzew, ich owocom oraz fotografiom drzew. Omówiliśmy drzewo kasztanowca, jarzębinę, dąb, klon, leszczynę oraz brzozę. Staraliśmy się ułożyć kasztany w kolejności od najmniejszego do największego, po czym naliczyliśmy ich wszyscy razem siedemnaście. Dzieci wykonały przy użyciu play-dough i kasztanów zwierzątka. Na koniec rzucaliśmy do siebie nawzajem piłką, starając się przy tym samym wypowiedzieć słowo „łap” oraz imię osoby do której piłkę rzucaliśmy.

Ostatnie dwie lekcje poświęciliśmy na zapoznanie się ze samogłkoską „o” oraz wykonanie ćwiczeń Elementarz str. 11, ćwiczenia elementarzowe ćw. 4,5,6 / str. 7-8.

Zadanie domowe: ćwiczenia elementarzowe ćw. 8 / str. 8, ćw. 1,2 / str. 9.

11.09.2021 Zajęcia rozpoczęły się od zabawy nawiązującej do „Międzynarodowego Dnia Kropki”. Każdy z Uczniów musiał zakodować swoje imię za pomocą kropek, gdzie każdej literze odpowiadała inna kropka. Następnie przeszliśmy do omówienia obrazka na str. 5 w Elementarzu. Dzieci wzbogaciły swoje słownictwo o nazewnictwo przyborów szkolnych oraz sprzętów w klasie. Poznaliśmy samogłoskę „a”, wykonując kolejno zadania w Elementarzu na str. 6 oraz ćw. 1,2,3 / str. 2-3 w ćwiczeniach elementarzowych. Przeczytaliśmy książkę pt. „Kropka” P.H. Reynolds’a, poruszając tym samym temat odkrycia talentów. Kolejnym punktem lekcji były zabawy grupowe, mające na celu zintegrowanie dzieci. W pierwszej zabawie klasa została podzielona na dwie równe grupy. Uczniowie w każdej z grup otrzymali po kropce jednego koloru. Ich zadaniem było poruszanie się po sali w rytm piosenki „Kolorowe Kredki”, a kiedy muzyka ustała każda z grup musiała odtworzyć ciąg kolorowych kropek identyczny do tego, który nauczyciel ułożył na tablicy. W drugiej zabawie każde Dziecko otrzymało tylko połowę kolorowej kropki. Ich zadaniem było połączenie się w pary z osobą, która posiadała ten sam kolor w momencie kiedy muzyka była zatrzymana. Na ostatniej lekcji poznaliśmy samogłoskę „e”, po czym wykonaliśmy ćwiczenia na str. 7 w Elementarzu oraz ćw. 4,5,6,7 / str. 3-4 w ćwiczeniach elementarzowych.

Translate »
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.