Wyjście do teatru, 29.04.2023

W ubiegłą sobotę, 29 kwietnia, grupa uczniów i nauczycieli z klas 6-8 wzięła udział w pokazie produkcji “Macbeth” zaproponowanej przez Royal Theatre w Bath. 

Utwór “Macbeth” jest obowiązującą lekturą do egzaminów GCSE z literatury angielskiej.

Akcja tragedii rozgrywa się w średniowiecznej Szkocji. Macbeth, jeden ze znakomitych wodzów wojsk króla Duncana, jadąc ze swoim przyjacielem Bankiem przez wrzosowisko, spotyka trzy wiedźmy. Przepowiadają mu one, że zostanie królem, a Banko będzie ojcem królów. Macbeth początkowo nie wierzy w przepowiednię,  ale gdy zaczyna się ona realizować, pragnienie władzy i chciwość prowadzą go na ścieżkę zbrodni i deprawacji.

Spodziewając się klasycznej wersji szekspirowskiego dramatu, byliśmy niesamowicie zaskoczeni dynamiką spektaklu. Został on przygotowany w minimalistycznej scenografii,  a na scenie wystąpiło tylko trzech aktorów, którzy przy pomocy prostych rekwizytów przeobrazali się w różne postacie.

Kostiumy były nowoczesne a oprócz oryginalnych fragmentów sztuki, mogliśmy usłyszeć pospolity uliczny slang. To nowoczesne wykonanie zostalo świetnie przyjęte przez młodą publiczność, ponieważ mogli oni łatwo zrozumieć przesłanie dramatu i utożsamić się z dylematami bohaterów.

Najciekawszym elementem spektaklu był udział młodych widzów w jego fragmentach. Nasi uczniowie mieli szczęście zasiadać w pierwszym rzędzie i większość z nich otrzymala możliwość krótkiego występu ma scenie. Kacper z klasy 8 zagrał samego króla Duncana!

Mamy nadzieję,  że wszystkim uczniom przedstawienie się podobało i zachęci ich do lektury oraz częstszych wizyt w teatrze.

A.Michalik

Translate »
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.