Rok szkolny 2024/2025 w klasie 2

Nauczyciel: Pani Karolina Fidura

14.09.2024 W sobotni poranek zgłębialiśmy tajniki fonetyki polskiego alfabetu, który stanowi fundament prawidłowej umiejętności czytania i pisania w języku polskim. Na zajęciach skupiliśmy się na kluczowych różnicach między sylabą, głoską a literą. Dzięki praktycznym ćwiczeniom mieliśmy okazję zrozumieć, jak te elementy wpływają na poprawność językową, co z pewnością przyczyni się do lepszego opanowania zasad fonetyki i ortografii. Po przerwie przeszliśmy do ćwiczeń utrwalających. Następny blok tematyczny, po przerwie lunchowej rozpoczęliśmy od powtórzenia wiadomości na temat spółgłosek i samogłosek, aby utrwalić podstawowe elementy fonetyki języka polskiego. Następnie skupiliśmy się na ćwiczeniach związanych ze spółgłoskami miękkimi zmiękczonymi samogłoską oraz samogłoskami nosowymi. Dzięki temu uczniowie mogli w praktyce przećwiczyć poprawną wymowę i zrozumieć różnice między tymi dźwiękami.

Przeczytaliśmy ze str. 4 krótki tekst „Już czytam” oraz „Alfabet” W. Chotomskiej ze str. 8. W zeszycie ćwiczeń wykonaliśmy zadania ze stron 4,5,6,7,8 oraz ćw. 5 ze str. 9.

Do domu: ćwiczenie nr   6 a i b, ćw. 8 i 10. Ćwiczenie 11 dla chętnych.

Przygotowanie do dyktanda: Piosenka ze str. 7 w czytance- spróbujcie je  wspólnie, choć raz przeczytać, a następnie podyktować dzieciom do zeszytu w 3 linie. Tak, jak słyszą- nie poprawiajcie ich.

Ćwiczenie 9 rozwiążemy wspólnie w kolejną sobotę, gdy będziemy powtarzać umiejętność czytania metodą sylabową.

Ogromne brawa należą się trójce dzieci, które pięknie podzieliły się z klasą wyjaśnieniem słowa „kakofonia”. Każde z nich w inny, wyjątkowy sposób przedstawiło, jak rozumie to pojęcie. Dziękuję również Wam, drodzy Rodzice – Wasze wsparcie sprawia, że takie ćwiczenia w praktyce stają się możliwe. Dzięki temu wszyscy mogliśmy lepiej zrozumieć i, mam nadzieję, zapamiętać ten nowy wyraz w naszym słowniku. Często staram się wprowadzać na zajęciach nowe słowa, neologizmy czy morfemy, aby rozwijać umiejętności językowe uczniów i wzbogacać ich słownictwo.

7.09.2024 Dzisiaj przywitaliśmy Nowy Rok Szkolny 2024/2025. Witam Was ponownie wszystkich- zarówno rodziców, jak i uczniów- tegorocznych drugoklasistów. Po oficjalnym rozpoczęciu roku szkolnego przeszliśmy do nowej klasy: przedstawiliśmy się sobie. Następnie wspólnymi siłami wypisaliśmy na tablicy, nasze cele i plany na cały rok. Czego chcielibyśmy się nauczyć? Co lubimy w polskiej szkole? Co chcielibyśmy, by pojawiało się podczas naszych zajęć? Cały nasz dzień służył zapoznaniu oraz wspólnej integracji. Wzięliśmy udział w kilku zabawach integracyjnych, które pomogły nam lepiej się poznać i wspólnie współpracować. Jedną z nich był “Pajączek”, który uczył nas wzajemnej sztuki komunikacji. W trakcie zabawy zadawaliśmy sobie najróżniejsze pytania, a następnie sprawdzaliśmy ile nas łączy, a ile dzieli? Po przerwie opowiadaliśmy o naszych najlepszych wspomnieniach z wakacji. Następnie wyraziliśmy te wspomnienia artystycznie, dzieląc się z innymi tym, co dla nas było najważniejsze. Drugą częścią tej aktywności, było wybranie sobie partnera, z którym zamieniliśmy się pracami i próbowaliśmy zinterpretować, co na naszych rysunkach się znajduje. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, ponownie pokazujące, że każdego z nas cieszą inne wydarzenia, czy przygody i choć każdy z nas miał inne doświadczenia wakacyjne, to był to dla nas niezapomniany, fantastyczny czas.

Do domu: Do uzupełnienia karta pracy, którą schowaliśmy do naszych książek.

Dla chętnych: dowiedzieć się, co oznacza słowo: kakofonia i przedstawić je na forum klasy.

P.s. Będziemy często otrzymywać różne karty pracy do praktyki w domu, aby łatwiej się z nimi pracowało, warto zaopatrzyć naszych drugoklasistów w jakikolwiek folder formatu A4. Będziemy mieli wtedy wszystko, co otrzymamy od nauczyciela prowadzącego w jednym miejscu. Podsumowując nasze spotkanie: życzę wszystkim ciekawej przygody w klasie drugiej i zapraszam, by w każdą sobotę w naszych plecakach znajdowały się: czytanka, zeszyt ćwiczeń, zeszyt w 3 linie, folder na karty pracy i ewentualne nasze prace plastyczne, wyposażony piórnik, butelka z wodą i lunch box. Od czasu do czasu- nie będziemy korzystać z czytanki i książki,  ze względu na kilka tematów, które tego nie wymagają – ale o tym zawsze fakcie zawsze będę informować z wyprzedzeniem w cotygodniowej notatce. Do zobaczenia w następną sobotę.