Rok szkolny 2024/2025 w klasie 6

Nauczyciel: Pani Justyna Muller

14.09.2024 Miło było przeprowadzić z uczniami dyskusję na temat celów, marzeń i sukcesów, co finalnie doprowadziło do stworzenia drzewa talentów w formie pracy artystycznej, w której wszyscy wzięli aktywny udział. Każdy z uczniów miał możliwość podzielenia się swoim talentem i w wyciętym kole zaprezentował swoją mocną stronę. Przy okazji świętowaliśmy Dzień Kropki, nasze drzewo jest również symbolem tego święta. Kreatywne działania przypadły wszystkim do gustu, więc postaram się wprowadzić taki dodatek na naszych zajęciach. Z moich spostrzeżeń wynika, że nauka przez zabawę jest bardzo owocna.

Następnie przypomnieliśmy sobie wiedzę z poprzednich lat na temat regulaminu ucznia oraz części mowy i pisownię NIE z rzeczownikami, czasownikami i przymiotnikami, a także zasady interpunkcji. Zwróciliśmy uwagę na rozróżnianie narratora i bohaterów czytanego tekstu oraz jego analizę i wnioski z lektury.

Na podstawie opowiadania z podręcznika podjęliśmy tematykę wiary w siebie i przedyskutowaliśmy działania, by ją wzmocnić, co również wpłynęło na rozwój słownictwa – na tej podstawie rozwiązaliśmy ćwiczenia ze stron 11 – 13, a następnie ćwiczenia 4, 5 i 9 (str. 14-15), które dotyczyły omówionych zasad gramatyki i ortografii.

Zadanie domowe: podręcznik, ćwiczenia 6, 7, 8 (str. 14-15). Zachęcam także rodziców do rozmowy z dziećmi na temat ich talentu (talentów), jak go zdefiniować, odkryć lub nad nim pracować. Myślę, że nasza lekcja była dobrym początkiem, a ze wsparciem –  dzieciom łatwiej będzie rozmawiać o swoich mocnych stronach.

7.09.2024 Podczas naszych pierwszych zajęć w tym roku szkolnym, wspominaliśmy wakacje oraz opowiadaliśmy o sobie, aby się lepiej poznać.

Następnie przeanalizowaliśmy wiersz  i list od autorki podręcznika (strona 5 i 7), na tej podstawie wspólnie uzupełniliśmy ćwiczenia ze strony 6, a także ćwiczenia 4-6 (strona 8) dotyczące tematyki wakacyjnej.

Powtórzyliśmy wiedzę o częściach mowy ( rzeczownik, czasownik, przymiotnik),  ortografię i pisownię “u” i “ó”, po czym uczniowie napisali dyktando, które zostanie sprawdzone i omówione na kolejnej lekcji.

W ciągu zajęć również zajęliśmy się dyskusją na temat wiary w siebie, swoich mocnych stron i potencjału oraz podejścia do zamierzonych celów i motywacji do działania.

Przyjrzeliśmy się razem położeniu Polski na mapie i omówiliśmy kraje z Polską sąsiadujące oraz rozmieszczenie Polonii na świecie.

Zadanie domowe: napisanie 10 zdań o swoich wakacjach z użyciem czasowników z ramki w podręczniku (strona7). Przepisane zostało również do zeszytów.