3 października 2015

JĘZYK POLSKI

Na dzisiejszych zajęciach opowiadaliśmy sobie co to znaczy być imigrantem oraz emigrantem. Temat rozmowy nawiązywał do czytanki o Krzysztofie Kolumbie, który dotarł do wybrzeży kontynentu amerykańskiego. Dowiedzieliśmy się przy okazji skąd wzięła się nazwa “Ameryka”, oraz dlaczego rdzennych mieszkańców tamtych rejonów nazywamy Indianami (a mieszkańców Indii – Hindusami). W książce znaleźliśmy również wzmiankę o tym, iż Kolumb nie był pierwszym człowiekiem, który dotarł do Nowej Ziemi.

Następnie przypomnieliśmy sobie wiadomości o rzeczowniku i jego odmianach korzystając z naszych ćwiczeń.

Podczas ostatniej godziny zajęliśmy się problematyką unoszenia się rzeczy na wodzie, wydedukowaliśmy że rzeczy cięższe od wody pływają dzięki komorom balastowym wypełnionym powietrzem (lub helem) – np. statki, lub dzięki wykorzystaniu napięcia powierzchniowego wody – np. muchy, komary oraz… spinacze do papieru.

Drugą część godziny zajął nam quiz o zwierzętach. Quiz był zacięty a wszyscy walczyli zaciekle.

Ostatecznie trójka uczniów uzyskała najwyższą notę: Kacper, Wiktoria oraz Michał. Gratulacje.

GEOGRAFIA

Sprawy organizacyjno-porządkowe. Wprowadzenie do tematyki jakiej będą dotyczyły lekcje geografii ( lekcje geografii będą utrwalać i poszerzać podstawowe wiadomości o geografii Polski i społeczeństwie polskim oraz wzmacniać proces identyfikowania się uczniów z ojczystą ziemią i tradycją przy jednoczesnym zachowywaniu szacunku dla odmienności kulturowych i tradycji kraju zamieszkania).

Podczas lekcji użyte zostały mapy oraz zdjęcia w celu sportretowania omawianej tematyki.