Rok szkolny 2013/2014, Klasa A

Kilka tygodni minęło od uroczystego rozpoczęcia działalności Polskiej Szkoły w Percy Community Centre. Wtedy to poznałam wszystkie dzieci, które powierzono mi pod opiekę.

W cotygodniowych spotkaniach próbujemy wraz z innymi wychowawcami – wolontariuszami pomóc dzieciom w nauce języka polskiego, w oswojeniu się z rodakami, poznaniu tradycji i kultury Naszego Kraju oraz wdrożeniu do uczestnictwa w zajęciach z grupą.

Dużą wagę przywiązujemy do tego, aby maluchy poznały słowa codziennego użytku, zwroty grzecznościowe oraz potrafiły powiedzieć podstawowe informacje o sobie i swoim otoczeniu.

Staramy się, aby dzieci z chęcią przychodziły do szkoły, dlatego też główny nacisk kładziemy na atrakcyjność zajęć. Próbujemy unikać nudy, prowadząc z maluszkami zajęcia plastyczne, korekcyjne, muzyczno-taneczne. W tym etapie rozwojowym główną rolę odgrywa przecież zabawa.

Przez pierwsze zajęcia dzieci uczyły się zabaw integracyjnych, zasad przebywania w grupie oraz rozumienia poleceń nauczycieli. Stopniowo dzieci uczyły posługiwać się przyborami szkolnymi (robienie polskiej flagi za pomocą bibuły i kleju). Jednym z ulubionych zajęć jest rozpoznawanie zwierząt na obrazkach i sygnalizowanie dźwiękiem ich nazw.

Maluszki oswajają się też z polskimi wierszykami oraz rymowankami. Ulubioną zabawą jest nieśmiertelny „Balonik”, jak również „Stary niedźwiedź mocno śpi” oraz „Jedzie pociąg z daleka”.

Na Dzień Mamy dzieci ozdabiały muffinki oraz robiły piękne laurki. Podczas ostatniego spotkania maluchy oswajały się z plasteliną, wycinając bardzo ciekawe kształty za pomocą foremek.

Jestem bardzo dumna z naszych przedszkolaków. Każdy z nich radzi sobie wspaniale, stopniowo opanowując nowe umiejętności, w poczuciu tego, że jest Polakiem.