17 października 2015

Początek dzisiejszych zajęć poświęciliśmy na poznanie literki “ę” oraz powtórzenie wszystkich samogłosek występujących w języku polskim. Wykonaliśmy, także kilka ćwiczeń przygotowanych przez p. Karolinę  sprawdzających naszą wiedzę oraz prawidłową wymowę samogłosek. Szczególnie zwracaliśmy uwagę na samogłoski w śródgłosie  przed spółgłoskami  szczelinowymi, wargowymi, zębowymi oraz tylnojęzykowymi . Dowiedzieliśmy się, także co oznaczają związki frazeologiczne “czubić się” i “mieć muchy w nosie” – sprawiło nam to wiele radości. W dalszej części zajęć ćwiczyliśmy czytanie metodą sylabową na przykładach z naszego “Elementarza dla dzieci polonijnych” (s.131). Pani Karolina zachęcała każdego z nas do  praktyki czytania w domu, po kilka minut dziennie- warto wykorzystać nasz “Elementarz”. ( zakres stron 131-138) lub książeczki, które otrzymaliśmy na zakończenie roku szkolnego. Jest to,również część naszej pracy domowej. Zważywszy uwagę na fakt, że mamy aż 3 tygodnie przerwy, mamy dość dużą ilość pracy domowej. Do naszych zeszytów  w trzy linie, mamy włożone kartki A4, z wzorami wyrazów z “ó’ oraz “u” do praktyki kaligrafii i ortografii. Oprócz tego każdy, kto nie wykonał zadania domowego z zeszytu ćwiczeń (s.19), ma za zadanie uzupełnić te braki. Niektóre dzieci, znajdą w swoich zeszytach wklejone role, których mają za zadanie się nauczyć, a następnie pięknie zaprezentować podczas  tegorocznych “Jasełek”.W co wierzymy. przyniesie wszystkim wiele radości i pozytywnych wrażeń. Dla rodziców również mała praca domowa, którą przygotowała p. Karolina. Mała prośba o wypełnienie krótkiej ankiety i  jej zwrot na następnych zajęciach. Z góry dziękuję. Rekomenduję odrabianie pracy domowej, rozkładając ją na kilka razy po 5-10 minut, wtedy naprawdę są najlepsze efekty. Do zobaczenia 7 listopada.