Rok szkolny 2019/2020 w Klasie 4

Wychowawca klasy – Mgr Agata Janecka

Z powodu pandemii Covid-19, zajęcia stacjonarne w szkole nie odbywają się od 21 marca 2020.
Nasi uczniowie otrzymują jednak wskazówki i materiały przygotowane przez nauczycieli, dzięki którym mamy nadzieję, mogą realizować zaplanowany na ten rok szkolny program, pracując w domu.
Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia nadesłane przez rodziców, a także zdjęcia, które wykonaliśmy podczas naszych zajęć w bydynku szkoły. Prawda, że możemy być dumni z naszych uczniów i ich rodziców?

20. 06.2020

Co nam w główkach zostało.
Przypomnienie i utrwalenie wiadomości o częściach mowy

02.05.2020

14 marca 2020

Dzień rozpoczęliśmy od przeprowadzenia dyktanda – podręcznik strona 113 pkt 3.

Tematem dzisiejszych zajęć była pisownia rz po spółgłoskach. Wykonaliśmy ćwiczenia 1-4 strona 124-125. Zapamiętywaliśmy wyrazy z rz niewymiennym ( rzepa, rzodkiewka, rzeka, rząd, rzecz itp.). Ćwiczenia 5- 7 strona 126-127.

7 marca 2020

Dzień rozpoczęliśmy od przeczytania czytanki w podręczniku na stronie 111 pt. Polowanie na słonie. Przeprowadziliśmy analizę tekstu oraz dowiedzieliśmy kilku ciekawych informacji na temat głównego bohatera opowiadania – Pana Kazimierza, który jako pierwszy na świecie wybrał się rowerem zwiedzać Afrykę. W części gramatycznej zajęć budowaliśmy pytania oraz formułowaliśmy odpowiedzi. Wykonaliśmy ćwiczenia 1-2 na stronie 113-116, a na ostatniej godzinie podczas zajęć chemicznych  z Panią Gabrysią  dowiedzieliśmy się wiele o wynalazcy telewizora.

Praca domowa – podręcznik zadanie 2 strona 113.

Przygotowanie do dyktanda pkt 3 strona 113

Pan Kazik wyruszył rowerem w podróż po Afryce. Podczas swej długiej, pięcioletniej wędrówki przeżył wiele przygód. Wrócił szczęśliwie do Polski, spotykał się z dziećmi, którym opowiadał różne, ciekawe historie.

Zadanie dla chętnych – ćwiczenie 3 strona 117.

29 lutego 2020

Tematem dnia naszych zajęć była umiejętność rozwijania zdań . Uczniowie poznali co to jest zdanie proste, rozwinięte oraz złożone. Wykonaliśmy ćwiczenia 1-3 na stronie 107-110, które pomogły nam bardziej zrozumieć różnice miedzy zdaniami   . Poznaliśmy także czym są spójniki i jakie maja zastosowanie w zdaniach , do tego wykonaliśmy ćwiczenie 4-6 na stronie 111-112. Na zajęciach muzycznych z Panią Basia kontynuowaliśmy naukę piosenki pt Ogórek zielony a ,na koniec dnia  ćwiczyliśmy indywidualne czytanie przy tablicy. 

8 lutego 2020

Omówienie  zasad pisowni wyrazów z rz wymiennym. Przypomnieliśmy sobie, że rz wymienia się na r oraz w końcówkach arz i erz piszemy także rz. Wykonaliśmy ćwiczenie 1 na stronie 118 oraz 2-7 na stronie 119-122. Odczytaliśmy także tekst z podręcznika na stronie 119 pt. Walentynki. Na zakończenie dnia uczniowie wykonali kartki walentynkowe.

1 lutego 2020

Dzień rozpoczęliśmy od przeprowadzenia dyktanda, następnie odczytaliśmy tekst z podręcznika na stronie 107 pt Rekin. Omówiliśmy przeczytaną czytankę, po czym rozmawialiśmy na temat bezpieczeństwa i zagrożeń, jakie mogą się przydarzyć na wodzie. Dowiedzieliśmy się także trochę na temat rosyjskiego autora tekstu Lwa Tołstoja. W części gramatycznej zajęć wykonywaliśmy noworoczne zabawy językowe na stronie 101-106.

25 stycznia 2020

Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania Baśni H. Ch. Andersena pt.: Dziewczynka z Zapałkami w podręczniku na stronie 99. Po omówieniu treści rozmawialiśmy o tym, że nie wszystkie dzieci na świecie są szczęśliwe. W drugiej części dnia poznaliśmy przysłówek, dowiedzieliśmy się na jakie pytania odpowiada oraz, że jest przyjacielem przymiotnika. Wykonaliśmy ćwiczenia 1-3 strona 96-97 oraz 4-8  strona 98-100. Na ostatniej godzinie z Panią Gabrysią na lekcji chemii poznaliśmy kilku uczonych ze  świata kosmosu.

Praca domowa – podręcznik strona 102.

Przygotowanie do dyktanda – podręcznik pkt 3 strona 102

Baśń Dziewczynka z zapałkami jest bardzo smutną historią, żal nam jej bohaterki. Gdyby była naszą koleżanką nie pozwolilibyśmy jej umrzeć.

18 stycznia 2020

Dzień rozpoczęliśmy od przypomnienia wiadomości z lekcji poprzednich, po czym przeszliśmy do omawiania czasu przyszłego czasownika. Poznaliśmy czas złożony oraz czas przyszły prosty. Wykonaliśmy ćwiczenia 1-4 strona 92-93 oraz 5 strona 94.  Z okazji zbliżającego się święta Dnia Babci i Dziadka odczytaliśmy wiersz pt Po co są Dziadkowie? Powiedzieliśmy sobie za co kochamy naszych dziadków oraz wykonaliśmy dla Nich przepiękne laurki.

Praca domowa: Ćwiczenie 6, strona 95

11 stycznia 2020

Dzień rozpoczęliśmy od przeczytania tekstu pt „Noworoczne postanowienia”, na stronie 105 w podręczniku. Analizując opowiadanie wspólnie układaliśmy, takie postanowienia, które będą dotyczyć naszej klasy w nowym roku ?

W części gramatycznej poznaliśmy czas przeszły czasownika. Wykonaliśmy ćwiczenia 1-3 na stronie 87-88 oraz 5-8 na stronie 89-90.

Praca domowa: Ćwiczenia ( przynajmniej 5 ) z lekcji 14 na stronie 80-84)

14 grudnia 2019

Głównym tematem naszych zajęć były Święta Bożego Narodzenia oraz związane z nimi tradycje. Odczytaliśmy opowiadanie z podręcznika na stronie 89 pt Niezwykła Wigilia. Omawiając tekst powiedzieliśmy sobie jak ważnym dniem dla Polaków jest ten szczególny wieczór. Przygotowując się do szkolnego wydarzenia przeczytaliśmy także czytankę pt Niezwyczajne Jasełka na stronie 93. Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi nazwa tego przedstawienia oraz kiedy zostały po raz pierwszy wystawione. Omówiliśmy świąteczny Savoir – Vivre.

7 grudnia 2019

W tym dniu w naszej szkole obchodziliśmy Mikołajki, z samego rana odwiedził nas długo oczekiwany gość, obdarowując przepięknymi prezentami. Pozostając w świątecznym nastroju odczytaliśmy opowiadanie  pt Nasz kochany Święty na stronie 83. Dowiedzieliśmy się kim naprawdę był i jaka była jego prawdziwa historia. Wykonaliśmy zadania do tekstu na stronie 84 i 85.

Przypomnieliśmy sobie także czym są czasowniki. Pracowaliśmy na ćwiczeniach związanych głównie z odmianą czasownika przez osoby w liczbie pojedynczej i mnogiej, 1-3 na stronie 74-75 oraz 4-5a na stronie 76-77.

Praca domowa ćwiczenie 6-7a na stronie 78-79.

30 listopada 2019

Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania opowiadania z podręcznika na stronie 73 pt. Andrzejkowe wróżby. Rozmawialiśmy na temat wróżb i zabaw jakie są związane z tym świętem. Natomiast w części gramatycznej omawialiśmy pisownie wyrazów z ó niewymiennym. Wykonaliśmy ćwiczenia 1-2 na stronie 68-69 oraz 3-6 na stronie 70-71.

23 listopada 2019

Dzień rozpoczęliśmy od przeczytania czytanki pt Zazdrosna Klara na stronie 67 , analizując jej treść rozmawialiśmy czym jest zazdrość i jak sobie z nią radzić oraz o tym , ze każdy z Nas popełnia błędy. W części gramatycznej zajęć przypomnieliśmy sobie zasady pisowni wyrazów z ó wymiennym.

Wykonaliśmy ćwiczenia 1-4 na stronie 64-65 oraz 5-7 strona 66. Na zajęciach muzycznych z Panią Basią  ćwiczyliśmy kolędy i piosenki , które będą przedstawiane w czasie tegorocznych jasełek. 

Na zakończenie dnia uczniowie wykonali kartki bożonarodzeniowe na kiermasz świąteczny w naszej szkole.

Praca domowa- ćwiczenie 8 strona 67.

16 listopada 2019

Dzień rozpoczęliśmy od przeprowadzenia dyktanda, a resztę  zajęć poświęciliśmy na pracę w zeszytach ćwiczeń . 

Powtórzyliśmy zasady stosowania wielkich liter oraz zapoznaliśmy się z przyimkami .

Wykonaliśmy ćwiczenia 2- 7 na stronie 51- 53 oraz 8-9 strona 55.

9 listopada 2019

Zajęcia rozpoczęliśmy od ćwiczeń gramatycznych związanych ze stopniowaniem przymiotników. Poznaliśmy czym jest stopień równy, wyższy oraz najwyższy. Wykonaliśmy ćwiczenia 1- 4 na stronie 46-49.

Po przerwie lunchowej w naszej szkole odbył się krótki apel z okazji Święta Niepodległości. Wspólnie z całą szkołą odśpiewaliśmy  Hymn Narodowy – Mazurek Dąbrowskiego. Z tej okazji, na lekcji odczytaliśmy tekst, który nam przypomniał kiedy Polska odzyskała swoją niepodległość oraz  jakie wydarzenia były z nią związane. W podręczniku przeczytaliśmy opowiadanie pt Samolubny Filip, na jej podstawie omówiliśmy co to znaczy być dobrym kolegą  i pomagać  słabszym .

Praca domowa: Ćwiczenie 4 na stronie 49 oraz w podręczniku na stronie 64.

Przygotowanie do dyktanda : Dzisiaj mogę o sobie powiedzieć, ze jestem kochany, dobry. Jednym słowem , świetny ze mnie dzieciak. Mam wielu przyjaciół i jestem ich przyjacielem .

26 października 2019

Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu , który wprowadził nas w nostalgiczny nastrój przed zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych.

Odczytaliśmy tekst z podręcznika na stronie 57 pt  Dla tych , którzy odeszli.

W części gramatycznej przypomnieliśmy sobie czym są przymiotniki oraz na jakie pytania odpowiadają .  Wykonaliśmy ćwiczenia 1-4 na stronie 39-41 oraz 5-10 na stronie 42-44.

19 października 2019

Dzień rozpoczęliśmy od przeczytania legendy w podręczniku na stronie 50 pt   „O Stworzeniu Podhala”.  Dowiedzieliśmy się, gdzie na mapie Polski lezą góry Tatry oraz zapoznaliśmy się z najważniejszymi zabytkami Zakopanego. Mieliśmy także okazje posłuchać gwary góralskiej.

W tym dniu w naszej szkole obchodziliśmy Święto Dwujęzyczności oraz Dzień Nauczyciela, który uczciliśmy na krótkim apelu. Na zakończenie zajęć odbyła się lekcja historii, tym razem poznaliśmy postać Mieszka I.

12 października 2019

Zajęcia rozpoczęliśmy od przeprowadzenia dyktanda, następnie przeszliśmy do omawiania tematu głównego lekcji. Odczytaliśmy legendy  pt Czarcia Łapa w podręczniku na stronie 39, z których  dowiedzieliśmy się o historii miasta Lublina i Wrocławia .

W części gramatycznej zajęć poznaliśmy różne formy odmiany rzeczownika. Zapoznaliśmy się z nazwami przypadków oraz pytań, które ułatwiają nam odmienić dany rzeczownik.  Wykonaliśmy ćwiczenia 1-3 strona 34-36 oraz 4-9 strona 34-26. Na zakończenie dnia odbyły się zajęcia chemiczne.

Zadanie domowe:  strona 42 – ćwiczenie 1 oraz ćwiczenie 1 strona 48 ( podręcznik)

5 października 2019

Dzień rozpoczęliśmy od dyktanda , po czym do tematu zajęć wprowadziła Nas Legenda o Poznańskich Koziołkach  w podręczniku na stronie 33. Omówiliśmy przeczytany tekst oraz dowiedzieliśmy się kilka ważnych informacji  z krótkiego filmu na temat Poznania. Mieliśmy także okazje obejrzeć jak wyglądają w rzeczywistości poznańskie koziołki. W części gramatycznej zajęć wykonywaliśmy ćwiczenia dotyczące liczby pojedynczej oraz mnogiej rzeczownika na stronie 28-30.

W tym dniu w naszej klasie odbyła się także pierwsza lekcja  z historii przeprowadzona przez Pana Arkadiusza Elzanowskiego , który omówił jak wyglądały zakony krzyżackie. Natomiast na zakończenie dnia  odbyły się  zajęcia muzyczne z Panią Basią Chmiel-Kamińską .

28 września 2019

Dzień rozpoczęliśmy od uroczystości ślubowania klasy pierwszej w naszej szkole , po czym przeszliśmy do swoich klas zaczynając zajęcia od przeczytania Legendy o Królowej Bałtyku Juracie w podręczniku na stronie 27. W całości omówiliśmy odczytany tekst dowiadując się kim była Jurata oraz jej ojciec Neptun, a także jakie najpiękniejsze miasta leżą  koło polskiego morza oraz jakie są jego bogactwa. W części gramatycznej powtórzyliśmy z klasy 3 czym są rzeczowniki, na jakie pytania odpowiadają oraz jakie sa ich rodzaje .

Wykonaliśmy ćwiczenia 1-2 na stronie 21-22 oraz 3-5 na stronie 24-26.

Na zakończenie dnia odwiedziła Nas Pani Gabrysia przeprowadzając kolejną lekcję chemii.  Tym razem z obejrzanego filmu mogliśmy się dowiedzieć co przewodzi prąd elektryczny.

Praca domowa: Zadanie 6 strona 26 oraz dalsze przygotowanie do dyktanda ( podręcznik punkt 3 strona 24 ).

21 września 2019

Zajęcia rozpoczęliśmy od przeprowadzenia dyktanda oraz sprawdzenia pracy domowej, następnie przeszliśmy do odczytania tekstu z podręcznika pt. Król Maciuś I  na stronie 21 . Zastanawialiśmy się nad filozoficznymi rozważaniami głównego bohatera oraz wykonaliśmy ćwiczenia do tekstu na stronie 23. Dowiedzieliśmy się kilka ważnych faktów z  życia autora czytanki Janusza Korczaka, który nad wszystko kochał dzieci. W części gramatycznej  ćwiczyliśmy głoski i sylaby oraz powtarzaliśmy znaki interpunkcyjne. Wykonaliśmy ćwiczenia 1-4 strona 16-17 oraz 5-7 strona 18-19.

Na zakończenia dnia odbyły się zajęcia chemiczne , których tematem była chemia w kuchni.

Praca domowa:  Podręcznik strona 24 oraz przygotowanie do dyktanda.

„Król Macius I był mądrym chłopcem.

Nigdy się nie nudził. Obserwował ptaszki, mrówki i żyjące w morzu rybki. Zastanawiał się jak to jest, że ryby duszą się na powietrzu, a człowiek nie może oddychać w wodzie. „

14 września 2019

Dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu, który wprowadził  nas w główny temat zajęć  o wybuchu II Wojny Światowej, oraz jak wyglądała nasza stolica w pierwszych dniach wojny . Następnie odczytaliśmy tekst z podręcznika na stronie 15 pt. Wrzesień 1939 roku. Rozmawialiśmy jak duży wpływ na losy ludzkości miała wojna, jak mogli czuć się wtedy nasi rodacy oraz jak ważny jest pokój na świecie .

W części gramatycznej porządkowaliśmy dźwięki mowy, ćwicząc prawidłowy zapis wyrazów z głoskami miękkimi (s, si, sz, c, ci, cz, ż, zi, dz, dzi, dż ).

Wykonaliśmy ćwiczenia 1-3 strona 10-11 oraz 4-9 strona 12-15. Na ostatniej godzinie odbyły się zajęcia muzyczne  z Panią Basią .

Praca domowa – podręcznik strona 18 zadanie 1 . ( karty pracy wklejone do zeszytu ) oraz przygotowanie się do dyktanda.

„Kochana Ciociu, Dziadziusiu i Prababciu!

Wróciłam do domu szczęśliwie. Samolot miał tylko godzinę opóźnienia.

Dzisiaj już miałam drugie zajęcia w polskiej szkole. Dużo o Was myślałam, szczególnie o wojennych wspomnieniach prababci.

Całuję Was mocno – Ola”

7 września 2019

Dzień rozpoczęliśmy od przywitania oraz ustalenia organizacji pracy w nowym roku szkolnym. Zapoznaliśmy się z nowymi podręcznikami oraz ćwiczeniami.

Odczytaliśmy tekst z podręcznika na stronie 9 pt. Po wakacjach , po czym każdy z Nas opowiadał o swoich wakacyjnych wspomnieniach. Za pomocą przymiotników określaliśmy  jakie wakacje mogły być – podręcznik ćw. 1i 2 strona 11. W części gramatycznej zajęć powtórzyliśmy znajomość polskiego alfabetu oraz czym są spółgłoski miękkie. Wykonaliśmy ćwiczenia 1-4 strona 5-6 oraz ćwiczenia 5-9 strona  6-9.

Praca domowa: zadanie 1 i 2 strona 12 w podręczniku.

Translate »
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.