Rok szkolny 2023/2024 w klasie 5

Nauczyciele: Pani Sylwia Klein i Pani Anna Wemba

23.03.2024 Dzisiejsze lekcje rozpoczęliśmy od dyktanada. Następnie przeszliśmy do teamtu wielkanocnego. Polskie wielkanocne tradycje sprawiały nieco więcej problemu niż bożonarodzeniowe.  W parach pracowaliśmy z tekstem na temat Wielkanocy, a następnie odpowiedzieliśmy wspólnie na pytania do tekstu.  Dzieci dowiedziały się co to jest Niedziela Palmowa, Tydzień Wielkanocny i skąd pochodzą tradycje związane  z tym świętem. 

Na ostatniej lekcji dzieci robiły kartki wielkanocne i ozdabiały jajka. 

16.03.2024 Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od sparawdzenia listy obecności i pracy domowej.  Byłam bardzo mile zaskoczona, ponieważ praca domowa została zrobiona przez większość uczniów bardzo starannie. Widać było, że poswięciliście dużo czasu i pracy. Niektóre opowiadania były bardzo ciekawe, a niektóre nawet z nutką humoru. 

Następnie przeszliśmy do tematu lekcji. Rozmawialiśmy o kalendarzowej i astronomicznej wiośnie. Dzieci dowiedziały się co to jest równonoc wiosenna. Szukaliśmy oznak nadchodzącej wiosny. Przypomnieliśmy sobie przysłowia na temat nadchodzącej pory roku. Obejrzeliśmy film na youtube ,,Kraina tysiąca bocianów”.

Następnie przeszliśmy do czytania i omówienia opowiadania o bocianie Kajtku str. 194. Odpowiedzieliśmy na pyatnia do tekstu. 

Na drugiej lekcji wzięliśmy udział w warsztatach z ilustratorką książek. Uczniowie dowiedzieli się jak powstają ilustracje do najbardziej znanych i lubianych pozycji książkowych dla dzieci.

Udało nam się dzisiaj przeprowadzić pierwszą próbę taneczną do Dnia Polskiego – 11 maja.

Na ostatniej lekcji zajęliśmy się ćwiczeniami gramatycznymi w podręczniku. Dzieci doskonaliły znajomość liczebników głównych i porządkowych.

Praca domowa: Dyktando str. 197. Proszę o dokończenie ćwiczen do str. 201

9.03.2024 Na pierwszej lekcji sprawdziliśmy wspólnie pracę domową oraz wiedzę na temat patrona naszej szkoły – Fryderyka Chopina (z poprzedniej lekcji).

Zaczęliśmy temat: Bajki, baśnie, legendy oraz mity jako rodzaje literackie oraz ich cechy. Wytłumaczyliśmy sobie czym różnią się od siebie oraz przeczytaliśmy wspólnie bajki, baśń oraz legendę.

Na ostatniej lekcji wykonaliśmy kartki z okazji Dnia Mamy.

Praca domowa: Proszę napisać krótką bajkę, baśń, legendę lub mit.

2.03.2024 Sprawdziliśmy pracę domową – odmiana swojego nazwiska przez przypadki oraz znaczenie swojego nazwiska. Napisaliśmy również dyktando.

Na kolejnej lekcji mieliśmy bardzo ciekawy temat, którym był nasz poeta fortepianu i patron naszej szkoły – Fryderyk Chopin. Wysłuchaliśmy utworów wykonanych przez Fryderyka Chopina, a nauczycielka opowiedziała ciekawostki z życiorysu wielkiego pianisty i kompozytora. 

Przeczytaliśmy wspólnie, na głos,  czytankę  “Wielcy Polacy ” ze strony 161.

Omówiliśmy słowniczek oraz odpowiedzieliśmy na zadane pytania. Omawiając czytankę wykonaliśmy ćwiczenia 2 i 3. Wykonaliśmy również ćwiczenia gramatyczne: 5, 6, 7 ze stron 166-167, ćwicząc czas przeszły dokonany. Dzieci nie do końca to zrozumiały, należy więc jeszcze popracować.

Na kolejnej lekcji, uczniowie którzy przynieśli z domu swoje własne instumenty, zagrali dla całej klasy krótkie utwory. Pani Ania przyniosła na zajęcia keyboard, na którym kilkoro dzieci zaprezentowało swoje umiejętności. To były ciekawe zajęcia, a każdy opowiadał z czego jest zadowolony i dlaczego może zostać geniuszem.

Dzieci zapoznały się z tańcem, który wykonają podczas Dnia Polskiego, jedna osoba niestety nie chce tańczyć, ale zapowie klasę przed wystepem.

Praca domowa: ćw. 4 / 163 oraz ćw. 8, 9, 10 / str167-168

24.02.2024 Jak zwykle, sprawdziliśmy obecność oraz pracę domową.

Tematem dzisiejszych zajęć było pochodzenie naszych nazwisk. Dzieci dowiedziały się skąd się wzięły nazwiska, że nazwiska jako oficjalna nazwa rodu zostały zarejestrowane dopiero w XVI wieku. Pochodziły one od wykonywanego zawodu, nazw miejscowości, cech charakterystycznych itp. Dzieci obejrzały krótki film na ten temat. Ćwiczyliśmy odmianę naszych imion  przez przypadki.

Przeszliśmy do czytania opowiadania ,,Niedbały robi dwa razy”. Odpowiedzieliśmy na pytania do czytanki i uzupełniliśmy ćwiczenia z podręcznika na str. 139. 

Udaliśmy się na spotkanie z pisarką – panią Elzbietą Dziedzic, która poprowadziła warsztaty na temat swojej książki  ,,Marika i Bazyli – Arktyczna przygoda”

Następnie, po warsztatach i przerwie na drugie sniadanie,  zajęliśmy się gramatyką. Przypomnieliśmy sobie na jakie pyatnia odpowiada czasownik i uzupełniliśmy ćwiczenia 144.

Praca domowa: Prosze uzupełnić ćwiczenia do str. 144. Dowiedz się co może oznaczać Twoje nazwisko i skąd pochodzi. Przygotuj się do dyktanda str. 140. Odmień swoje imię i nazwisko przez przypadki. (jesli Twoje nazwisko się nie odmienia odmień tylko imię albo wybierz nazwisko rodowe mamy, babci…) Jeśli posiadasz instrument muzyczny, przynieś go na następne zajęcia – 2 marca.

3.02.2024 Zajęcia rozpoczęliśmy od dyktanda. Niestety dzisiejsze dyktando nie należało do najlepszych. Uczniowie przepisali treść dyktanda do zeszytu jeszcze raz, w ramach utrwalenia trudnych wyrazów. Sprawdziliśmy również pracę domową. Bardzo dziekuję tym uczniom, którzy poświęcili swój czas na odrobienie pracy domowej.

Temat naszej dzisiejszej lekcji to ,,Moja wymarzona przygoda”. Zaponzaliśmy się z tekstem pt. ,,Jestem w krainie niedźwiedzi” ze str. 130. Omówilismy tekst, jak i odpowiedzieliśmy na pytania do tekstu oraz uzupełniliśmy ćwiczenia do str. 134. Rozmawialismy na temat odmienności życia w innych rejonach świata. 

Ze wzgęldu na to, że zbliża się sie nasz Dzień Polski (11.05.2024 od 13.00) dałam dzieciom do wybrou kilka opcji. Wybór padł na piosenkę Majki Jeżowskiej ,,Kolorowe dzieci”.

Przypomnieliśmy sobie odmianę przez przypadki. Rozmawialiśmy również o nadchodzących tradycjach i świętach (tłusty czwartek, walentynki, Środa Popielcowa).

Praca domowa: Karta pracy: tekst czytanie ze zrozumieniem. Dokończyć sprawdzian str. 135/136.

27.01.2024 Na pierwszej lekcji sprawdziliśmy pracę domową, wykonaliśmy ćwiczenie 7/122. Napisaliśmy kartkówkę z odminy przez przypadki w liczbie pojedynczej oraz mnogiej: grzeczne dziecko.

Na kolejnej lekcji przeczytaliśmy czytankę pt. “POLSCY POLARNICY” i wspólnie ją omówiliśmy, odpowiedzieliśmy na pytania, w celu sprawdzenia czy tekst został przeczytany ze zrozumieniem.

Opisaliśmy różnice między Arktyką oraz Antarktydą, położenie geograficzne, jakie zwierzęta je zamieszkują, gdzie mieszkają ludzie a gdzie nie. Zagrożenia klimatyczne.

Wykonaliśmy ćwiczenia z zaimkami osobowymi, ćwiczenia 4-7 /128, 129.

Ostatnie 30 minut poświęciliśmy na gry i zabawy. Omówiliśmy część zagadnień z gry “Wiedza o Polsce, rodzice kontra dzieci”. Muszę przyznać, że dzieci znały wiele odpowiedzi na zadawane pytania.

Praca domowa: Ćwiczenie 3 / 127 oraz 8/ 129. Proszę aby dzieci napisały gdzie wolałyby się wybrać na Arktykę czy Antarktydę i dlaczego. Prosze o kilka zdań z uzasadnieniem dlaczego wybrały dany obszar. Proszę również  przygotować się  do dyktanda ze strony 126.

20.01.2024 Sprawdziliśmy pracę domową, przypomnieliśmy sobie stopniowanie przymiotników oraz odmianę rzeczownika z przymiotnikiem przez przypadki. Przypomnieliśmy sobie kim był Jan Paweł II.

Przeczytaliśmy wspólnie na głos czytankę “Kochaj pajączki, zwłaszcza muzykalne” ze strony 116/117. Omówiliśmy przeczytany tekst. Odpowiedzieliśmy na pytania ze strony 117. Część dzieci czytała indywidualnie z asystentką Justyną poza klasą, ponieważ potrzebują dodatkowej praktyki i wsparcia.

Wypełniliśmy ćwiczenie 2 ze strony 118 w celu ćwiczenia pisowni polskiej.

Nauczyciel przeczytał uczniom również ciekawostki dotyczące Ignacego Jana Paderewskiego.

Ćwiczyliśmy odmianę rzeczownika z przymiotnikiem ćw. 3 a, b.

Jedną lekcję poswięciliśmy na temat krajobrazu Polski. Dzieci pokazywały na mapie gdzie znajdują się pobrzeża, pojezierza, góry, niziny, wyżyny, kotliny. Uczyliśmy się też kierunków świata oraz dowiedzieliśmy się z jakimi krajami graniczy Polska na danym kierunku świata. Ostatnie minuty lekcji poświęciliśmy uporządkowaniu klasy oraz grze.

Zadania domowe: Ćwiczenie 3b ( jeśli ktoś nie zdążył na lekcji), 4, 5 oraz 6 str. 120/121/122.

13.01.2024 Zajęcia rozpoczęliśmy od dyktanda, a następnie sprawdzenia pracy domowej. Przypomnieliśmy sobie wiedzę o ukształtowaniu terenu i wymieniliśmy sporty zimowe, czyli to co robiliśmy na ostatniej lekcji. Następnie przeszliśmy do naszego dzisiejszego tematu, a mianowicie do omówienia sylwetki Karola Wojtyły. Rozmowa z dziećmi na temat polskiego papieża oraz jak ważne było dla nas Polaków, że na tronie piotrowym zasiadł właśnie Polak. Próba wyjaśnienia dzieciom, co to komunizm. Obejrzeliśmy krótki film na youtube pokazujący moment ogłoszenia wyboru Karola Wojtyły na papieża. Przeczytaliśmy czytankę o Janie Pawle II oraz dowiedzieliśmy się ciekawych faktów na temat jego osoby. Zrobiliśmy ćwiczenia do czytanki, jak i stopniowanie przymiotników.

Praca domowa: Ćwiczenia str. 114 i 115. Odmienić przez przypadki wyrażenie: ,,polski papież”.

6.01.2024 Witamy w nowym roku 2024!!!

Wszyscy wypoczęci i pełni zapaóu wróciliśmy do szkoły. Niezmiernie mi było widzieć uśmiechnięte buzie.  Dzisiejszą lekcję rozpoczęliśmy od  sprawdzenia znajomości miesięcy. Większość uczniów zna miesiące bardzo dobrze. Następnie dzieci podzieliły się z klasą gdzie i jak spędziły ferie bożonarodzeniowe. 

Dzisiejsza czytanka to ,,Zimowe ferie Oli”. Czytanka została przeczytana przez nauczyciela, a następnie sprawdzone zrozumienie jej przez dzieci. Uczniowie mieli również za zadanie poćwiczyć czytanie opowiadania.

Rozmawialiśmy na temat sportów zimowych ( jakie są nasze ulubione, których byśmy chcieli spróbować). Uzupełnienie karty pracy. Uzupełnienie ćwiczeń do str. 107.

Klasa zaznajomiła się z ukształtowaniem terenu Polski, a także przypomnieliśmy sobie kierunki świata. Na ostatniej lekcji graliśmy w grę planszową ,,Pytanie, czy wyzwanie?”

Praca domowa: odmień przez przypadki wyrażenie ,,huczny sylwester”

25.11.2023 Na pierwszej lekcji mówiliśmy o Marii Skłodowskiej- Curie i przeczytaliśmy o kilku innych Noblistach. Dzieci, na głos, czytały przygotowane przez siebie prace domowe.

Wspłlnie przeczytaliśmy czytankę ” Świąteczne tradycje na święta” ze strony 94-95, wykonaliśmy kilka ćwiczen, przedyskutowaliśmy tradycje w innych krajach.

Na jednej z lecji wykonywaliśmy dekoracje na szkolne Jaselka, a na ostatniej lekcji dzieci odbyły próbę śpiewu.

Praca domowa dla chętnych: napisać kilka zdań o samym sobie, o tym co lubię robić, w czym jestem dobra/dobry. Czym się różnię od innych, w czym mogę dostać w przyszłości jakąś ważną nagrodę, a może nawet Nobla?

18.11.2023 Dzień rozpoczęliśmy od nauki kolędy pt. ,, Puk, puk, puk”, którą uczniowie będą śpiewać podczas szkolnych jasełek, a następnie przeszliśmy do naszego bieżącego tematu. 

Na dzisiejszej lekcji uczniowie zapoznali się z sylwetką naszej wielkiej Polki – Marii Skłodowskiej-Curie.  Wyjaśniliśmy sobie w jak ciężkich czasach żyła i studiowała nasza wspaniała odkrywczyni oraz jaki wpływ na rozwój medycyny miały jej odkrycia. Wspólnie przeczytaliśmy opowiadanie pt. ,,Mała Maniusia” i odpowiedzieliśmy na pytania do tekstu. Dowiedzieliśmy się co to jest Nagroda Nobla i komu się ją przyznaje. 

W części gramatycznej tworzyliśmy rzeczowniki od czasowników i rzeczowniki od przymiotników. Poznaliśmy też zasadę pisania  ,,nie” z czasownikami, przymiotnikami, przysłówkami i rzeczownikami.

Praca domowa: Proszę poszukać informacji o polskich laureatach Nagrody Nobla i napisać o nich kilka zdań.

11.11.2023 Na pierwszej lekcji połączyliśmy się z klasą 4 i wykonywaliśmy flagi polski oraz kokardy narodowe.

Na kolejnej lekcji sprawdzaliśmy pracę domową, napisaliśmy dyktando ze strony 63. Powtórzyliśmy także pisownię ch i h.

Na ostatniej lekcji wzięliśmy udział w apelu z okazji Dnia niepodległości, razem ze wszystkimi uczestnikami zaśpiewaliśmy Hymn Polski oraz obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez klasy 7 i 8.

Zadanie domowe: ćwiczenia 4, 5, 6, 7, 8 ze stron 69 i 70. Bardzo proszę ćwiczyć kolędę “Puk, puk, puk”.

4.11.2023 Na pierwszej lekcji dla przypomnienia odmieniliśmy wspólnie rzeczownik przez przypadki. Przypomnieliśmy i omówiliśmy znaczenie Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego. Rozmawialiśmy czy dzieci w tym roku lub wcześniej były na cmentarzach i czy brały udział w tym Święcie.

Napisaliśmy dyktando ze strony 42. Wykonaliśmy ćwiczenia z pisowni CH ze strony 61.

Na trzeciej lekcji odbyła się katecheza.

Przeczytaliśmy czytankę “Polskie symbole narodowe” ze strony 64. Odpowiedzieliśmy na pytania oraz wykonaliśmy ćwiczenie 2 ze strony 66. Przeprowadziliśmy rozmowę dlaczego w wielu herbach państwowych znajdują sie orzeł oraz lew. Omówiliśmy znaczenie kolorów oraz orła w koronie w Godle Polski oraz Fladze Polski.

Rozmawialiśmy również na temat zaborów i przez jakie kraje Polska zostala zajęta. Co się działo na terenach Polski wschodniej, zachodniej oraz poludniowej  pod zaborami.

Przedstawilam dzieciom jaka beda spiewac kolede na jaselkach oraz rozdalam im tekst. Mysle, ze koleda wpadla im w gust. Wstepnie zrobilismy podzial koledy. Mamy 3 zwrotki i dzieci chetnie zglaszaly sie do odspiewania :).

Zadanie domowe : Ćwiczenia 5, 6, 7, 8, 9 ze stron 62-63. Przygotować się do dyktanda ze srtony 63. Proszę o przyniesienie nożyczek oraz kleju na następne zajęcia.

14.10.2023 Dzisiaj był bardzo wyjątkowy dzień, nie tylko dla nauczycieli ( Święto Edukacji Narodowej ), ale również pasowanie na ucznia  pierwszej klasy.   Obchodziliśmy również Polonijny Dzień Dwujęzyczności. 

Lekcje przed naszym apelem odbywały się normalnie. Klasa V powtarzała odmianę przez przypadki. Potem rozmawialiśmy na temat nadchodzących świąt – Wszystkich Świętych i  Dnia Zadusznego.

Dzień zakończyliśmy uroszystym apelem. 

Praca domowa: Odmienić przez przypadki wyraz przyjaciel w liczbie mnogiej i pojedynczej. Proszę się nauczyć odmiany przez przypadki tego wyrazu. 

7.10.2023 Gang przypadków, wytłumaczyliśmy sobie poprzez rysunek, gdzie każdy przypadek przedstawiony był jako członek gangu. Ćwiczyliśmy odmianę przez przypadki. Wspólnie przeczytaliśmy czytankę “Przyjaźń ze zwierzętami”. Przeanalizowaliśmy czytankę. Podczas rozmowy kierowanej mówiliśmy o zwierzętach, a jako pracę plastyczną rysowaliśmy swoje zwierzęta.

Praca domowa: uczniowie, którzy się zgłosili, otrzymali fragmenty wiersza “Ptasie radio”, proszę nauczyć się je płynnie czytać.

30.09.2023 Rozpoczęliśmy rozmową na temat przyjaźni. Dzieci przeczytały czytankę “Szukamy przyjaźni”. Każdy przeczytał fragment w celu ćwiczenia czytania po polsku. Omówiliśmy i zdefiniowaliśmy słowa i określenia: stworzenie, poszerzać grono przyjaciół, obudzić się w innej rzeczywistości, być przyjacielem na dobre i na złe. Przy tej okazji omówiliśmy zagadnienie: co to jest odpowiedzialność grupowa, w celu osiągnięcia ciszy i spokoju na lekcji😉. Zadziałało. Odpowiedzieliśmy na pytania z książki str. 26. Wykonaliśmy ćwiczenia ze strony 27. Odmiana rzeczowników przez przypadki.

Lekcję przerwał nam alarm przeciwpożarowy, podczas którego poznaliśmy i przećwiczyliśmy procedurę ewakuacji budynku.

Na ostatniej lekcji rysowaliśmy obrazki dla przyjaciela “co widzimy przez nasze okno, lub jaki widok chcielibyśmy mieć za naszym oknem”.

Praca domowa: ćw. 3, 4, 5 ze str 30.

16.09.2023 Uczniowie oraz nauczyciel, przeczytali na głos czytankę pt. “Warszawa 1944” ze strony 11. Omówiliśmy zagadnienia dotyczące II Wojny Światowej, kiedy się rozpoczęła, jakie państwa wzięły w niej udział. Odpowiedzieliśmy sobie na pytania z książki do czytanki, omówiliśmy i zdefiniowaliśmy słowa takie jak : łapanka, dziedziniec, łączniczka, dozorcówka, oficyna. Wykonaliśmy wspólnie ćwiczenia ze strony 13. Bawiliśmy się w głuchy telefon, kiedy definiowaliśmy słowo: łączniczka. Nauczyliśmy się i stosowaliśmy przyimki. Wykonaliśmy ćwiczenia ze str. 16 oraz 17. Uczyliśmy się przyimków poprzez rysowanie przez dzieci na tablicy, reszta dzieci zagadywała oraz poprzez grę w kalambury. Nauka na wesoło poprzez gry i zabawy. Ostatnie 20 minut poświęciliśmy na pytania czego dziś się nauczyliśmy oraz wypełnianie kwestionariusza przez dzieci: wszystko o mnie. Do dokończenia w domu.

Zadanie domowe: przygotować się do dyktanda ze strony 13, ćwiczenia 6 i 7 str 18.

9.09.2023 Witamy serdecznie Rodziców i naszych nowych uczniów. Niezmiernie się cieszymy, że będziemy uczyć  klasę V i mamy możliwość poznania bliżej państwa dzieci. Mamy nadzieję, że uda nam sie znaleźć  wspólny język i klasa zintegruje się ze sobą, pomimo, że jest to tylko jedna sobota w tygodniu.

Pierwsze zajęcia lekcyjne rozpoczęliśmy od poznania się nawzajem i od gry integracyjnej (2 prawdy, jeden fałsz).

Oprowadziliśmy dzieci po nowym budynku szkolnym. Dzieci otrzymały nowe podręczniki jak i zeszyty. 

Przeszliśmy do tematu lekcji, czyli wspomnienia z wakacji. Przeczytaliśmy czytankę pt ,,List z obozu harcerskiego” i odpowiedzieliśmy na pytania do niej. Temat dzisiejszych zajęć urozmaicił mnam specjalny gość, a mianowicie zaprosilismy zucha z gromady Świstaki w Bristolu. Zuch Marysia pokazała się w mundurze wraz ze zdobytymi sprawnościami. Dzieci znakomicie zgadywały sprawności, jakie były pokazane na naszywkach. Następnie zuch Marysia pomogła nam przeprowadzić zbiórkę zuchową. Uczniom najbardziej podobała się część sportowa, jak i okrzyk zuchowy ,, Czuj!” 

Proszę o ozdobienie okładki zeszytu znanymi postaciami, symbolami związanymi z Polską. Dzieci dostały już gotowe obrazki do przyklejenia. Dobrze byłoby, żeby wiedziały co przyklejają. Proszę również o założenie okładki na zeszyt, żeby się szybko nie zniszczył i żeby obrazki nie odpadały..

Proszę o przynoszenie piórnika z wyposażeniem ( wraz z nożyczkami i klejem).

Praca domowa: Oklejanie okładki. Ćwiczenia od 1 do 6 str. 8/9

Translate »
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.