Para buch, koła w ruch, czyli kabaret na długiej przerwie w wykonaniu Teatru Włóczykij, 20 maja 2017 w naszej szkole.

Przedstawia opowieść o języku poskim

pt.

“Para buch koła w ruch, czyli kabaret na długiej przerwie.”

Para buch, koła w ruch, czyli kabaret na długiej przerwie to 55 minutowy, kolorowy, rozśpiewany i roztańczony spektakl dla dzieci o języku polskim, angażujący młodych widzów do przekomarzania się, podpowiadania i wspólnego śpiewania. Przedstawienie zostało skomponowane ze znanych tekstów i piosenek  J.Tuwima, J.Brzechwy oraz innych ulubionych polskich autorów.

Główną bohaterką kabaretu jest zwariowana Konferansjerka, która ma bzika na punkcie języka polskiego. Zaprasza więc swoich przyjaciół i znajomych artystów aby wspólnie z nimi pokazać dzieciom jaki piękny jest język polski i jak świetnie można się nim bawić.

Przedstawienie jest dla dzieci w wieku 7+, umiejących już czytać i pisać, ponieważ w trakcie spektaklu dzieci biorą czynny udział w różnych zadaniach językowych.

Po spektaklu Teatr „Włóczykij” proponuje również dzieciom 20-30 minutowy warsztat nawiązujący do tematyki przedstawienia. Jest to bardzo wesoła forma lekcji języka polskiego i edukacji teatralnej, która traktuje o strukturze teatru obwoźnego oraz procesie tworzenia spektaklu. Warsztaty przeznaczone są wyłącznie dla dzieci szkolnych (7+).

Premiera spektaklu odbyła się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie w październiku 2012 roku. Po premierze teatr wyruszył w podróż i odwiedza polskie sobotnie szkoły i polskie organizacje w Wielkiej Brytanii oraz Szkoły Podstawowe i Ośrodki Kultury w Polsce.

Spektakl został zrealizowany przez Teatr „Włóczykij” i Joannę Borycką-Zakrzewską, scenografa Ewę Woźniak oraz muzyka Tomasza Tereszaka ze Stowarzyszenia De-Novo z Podkarpacia.

Teatr „Włóczykij”

Jest polskim teatrem obwoźnym dla dzieci. Powstał z marzeń i potrzeby tworzenia dla maluchów i dzieci mieszkających na emigracji. Został założony w styczniu 2011 roku w Londynie przez Ewę Zielińską – aktorkę, reżysera i animatora kultury.

Głównym celem Teatru „Włóczykij” jest umożliwianie dzieciom regularnego kontaktu z żywym językiem polskim w formie zabawy oraz dostarczanie niezapomnianych wrażeń, które pobudzają wyobraźnię i tym samym wzbogacają język.

„Włóczykij” proponuje dzieciom teatr oparty na ciekawym i bogatym słownictwie przeplatanym muzyką, śpiewem i tańcem oraz dźwiękami przyrody i pięknymi kolorami.

Tak jak w teatrze, nie brakuje tu śmiechu i zabawnych sytuacji a czasami też łez i refleksji.

Spektakl jest realizowany przez Teatr „Włóczykij” i Joannę Borycką-Zakrzewską, scenografa Ewę Woźniak oraz muzyka Tomasza Tereszaka ze Stowarzyszenia De-Novo z Podkarpacia.